به گزارش “دزفول امروز”، پرداخت نشدن هزینه دارو و درمان از سوی شرکت های بیمه طرف قرار داد و قیمت بالای داروهای تخصصی مورد نیاز جانبازان، این پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس را با مشکل مواجه کرده است.

یک آزاده و جانباز دوران دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت:حذف خدمات درمانی جانبازان در شرایطی که روند طولانی درمان ، آنها را با مشکلات جسمی و روحی بسیاری مواجه کرده حرکتی ناشایست و غیر قابل قبول است که باید پیگیری و حل شود.
علیرضا رازبان افزود: با وجود صدور کارت طلایی برای جانبازان ، اخیرا داروخانه های طرف قرار داد در قبال تحویل دارو که تا پیش از این طبق قرارداد بنیاد شهید و امور ایثارگران با شرکت های بیمه رایگان بوده ،رقمی معادل وجه کامل دارو را مطالبه می کنند.
وی افزود: دریافت وجه در قبال داروی مورد نیاز جانبازان در حالی است که این داروها تا پیش از این رایگان بوده و مشکلی برای تامین دارو نبود.
این جانباز و آزاده دفاع مقدس افزود:دارویی که تا پیش از این برای جانبازان رایگان بوده اکنون با کسر رقم ناچیزی از قیمت آن عرضه می شود به طوریکه جانبازان ترجیح می دهند از کسر رقم ناچیز بیمه از قیمت دارو صرف نظر کنند.
یک جانباز ۵۰ درصد دفاع مقدس نیز به ایرنا گفت:اخیرا برخی داروهای قلبی از زیرپوشش بیمه خارج شده اند و بنیاد شهید نیز هزینه این داروها را تقبل نمی کند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دزفول نیز در این خصوص به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت:طبق روال گذشته داروهای ایرانی که زیرنظر بیمه هستند بصورت رایگان یا دریافت هزینه بسیار جزئی در اختیار جانبازان قرار می گیرند.
محمد سبزواری افزود:در حال حاضر نیز داروهای جانبازان بر اساس همین قانون ارائه می شود ولی برخی داروهای خارجی که زیرنظر بیمه نیستند آزاد بوده و جانبازان برای دریافت آنها ملزم به پرداخت هزینه می باشند.
وی از جانبازان خواست در صورت مشاهده تخلف موارد را اطلاع دهند تا پیگیری شود.
معاون دارو و درمان دانشگاه علوم پزشکی دزفول در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا گفت:
داروخانه دکتر جوهر در دزفول طبق قراردادی که از چند سال پیش با دانشگاه علوم پزشکی دزفول منعقد کرده داروهای جانبازان را با هزینه کمتر در اختیار آنان قرار می دهد.
داود سلمانپور افزود:همچنین این داروخانه قراردادی نیز با بنیاد شهید دارد و ارائه دارو از طریق اتوماسیون انجام می شود .
وی گفت:یک داروی قلب وجود دارد که طبق قرارداد بیمه ارائه آن فقط بر اساس تعداد خاصی است و در صورت تقاضای بیشتر از آن تعداد خاص ،بیمار باید هزینه مازاد آن را پرداخت کند.
دکتر مهدی جوهر مدیر داروخانه شبانه روزی در دزفول به ایرنا گفت:بیمه ایران بیمه نوپایی است که مسلط به قوانین نیست و نواقصی در ارائه خدمات دارد که با وجود اینکه منافع بیمار و جانباز مدنظر است وجود این نواقع باعث شده مشکلاتی در این خصوص پیش آید.
وی ناآشنایی بیمه به مشکلات حوزه درمان و دارو همچنین وجود سودجویی هایی در این خصوص را علت بروز این مشکلات دانست و گفت:اگر بیمه پایه هر بیمار که ممکن است بیمه تامین اجتماعی،سلامت ،نیروهای مسلح یا بیمه های دیگر باشد هزینه تامین دارو را تایید کرد بیمار یا جانباز می تواند از خدمات دارویی بیمه ایران بهره مند شود ولی در صورتی که توسط بیمه پایه تایید نشد جانباز باید از سهمیه بیمه جانبازان استفاده کند که برای مثال هر جانباز فقط مجاز به دریافت ۳۰ عدد از یک نوع داروی قلب در ماه است و در صورت تقاضای مقدار بیشتر باید هزینه مازاد دارو را پرداخت کند.
دکتر جوهر با اشاره به اینکه بیمه ایران مسلط به قوانین نیست گفت:این موضوع در نشست های مختلفی که با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان بیمه برگزار شده مطرح شده که امیدواریم بزودی حل شود.
تعداد جانبازان دزفول چهار هزار نفر است که از این تعداد ۸۰۰ نفر جانباز ناشی از حملات موشکی، ۷۰۰ نفر جانباز اعصاب و روان، ۳۵۰ نفر جانباز شیمیایی، ۲۰ نفر جانباز قطع نخاع و ۱۵۰ نفر جانباز قطع عضو هستند.