ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو در گفت‌وگو با ایسنا گفته است سه سال است که استان اصفهان با خشکسالی پیاپی مواجه بوده و این در حالی است که میزان مصرف آب در این استان در حال افزایش است.
قائم مقام وزیر نیرو تصریح کرد: وزارت نیرو رسالت خود را تامین آب شرب تمامی استان‌ها قرار داده و پس از تامین این مقوله به سایر منابع آبی همچون محیط زیست، صنعت و کشاورزی می‌پردازد.
محمودی با اشاره به استان اصفهان و ویژگی این منطقه در بخش کشاورزی، ادامه داد: می‌توان گفت استان اصفهان جزو محدود استان‌های کشور است که مردم آن به معنای واقعی کار حرفه‌ای کشاورزی را انجام می‌دهند.
وی بیان کرد: این مساله با کم‌آبی در استان اصفهان مغایرت زیادی دارد، بر همین اساس وزارت نیرو تلاش کرده تا با کمک شورای آب زاینده‌رود و با حضور نماینده کشاورزان جلساتی را برای تخصیص حداقل آب به مناطق اولویت‌بندی کنند.
قائم‌مقام وزیر نیرو تصریح کرد: وزارت نیرو کار را از طریق شورای حفاظت آب استان پیش می‌برد، اما در زمانی که با کمبود جدی آب روبه‌رو هستیم نمی‌توان همه افراد را راضی کرد.
محمودی با بیان این‌که وزارت نیرو رسالت اولیه خود را تامین آب شرب می‌داند، اظهار کرد: در استان اصفهان نیز وزارت نیرو تمام تلاش خود را برای تامین آب شرب کرده است، اما در بخش کشاورزی با توجه به نظر شورا تا حدی آب تامین شده است، اما این‌که بخواهیم کل منابع آب کشاورزان را تامین کنیم قابل امکان نیست.
به گزارش رهیاب خرداد امسال به دلیل بی‌آبی در استان‌های فلات مرکزی، کلنگ تونل انتقال آب کارون به زمین زده شد که طبق برآوردهای میدانی و گزارش‌ها از این طرح، دولت به دنبال انتقال آب به میزان ۵ برابر حد نیاز این استان‌ها و برطرف کردن نیاز صنایع و کشاورزی این استان‌ها است؛ معصومه ابتکار درباره این طرح گفته است که مجوز زیست‌محیطی ندارد.

بنا بر آمار رسمی سالانه یک میلیارد و ششصد میلیون مترمکعب آب در اصفهان مصرف می‌شود و این مقدار آب دو برابر نیاز آبی زاینده‌رود است. در حقیقت در استان اصفهان به‌جای مدیریت صحیح منابع آبی و ممنوعیت کشت تابستانه در شرایط تنش آبی، منابع آب موجود برای کشاورزی‌های غیراقتصادی و با آب گران منتقل‌شده از سرچشمه‌های کارون انجام می‌شود.
انتقال آب سرشاخه‌های کارون سبب نابودی چشمه‌های چهارمحال بختیاری، کشاورزی مسیر طبیعی کارون، ورود آب‌شور دریا به خاطر کاهش آورد کارون و نابودی نخلستان‌های انتهای مسیر کارون، افزایش ریز گردهای داخلی خوزستان، افزایش غلظت فاضلاب کارون، افزایش بیماری‌های آمیبی و تنفسی در خوزستان، کاهش کیفیت آب شرب خوزستان و نابودی عرصه‌های گسترده کشاورزی اقتصادی چهارفصل کشت خوزستان شده است.