به گزارش “دزفول امروز”، به مناسبت هفته ی بسیج، همایش خانواده های صالحین با موضوع آسیب شناسی فضای مجازی در سالن اجتماعات دبیرستان علامه طباطبایی(ره) شهر صفی آباد برگزار شد.

در این همایش که خانواده های نیروهای صالحین و بسیجیِ پایگاه های تابعه ی حوزه مقاومت بسیج ثارالله و نیز آقای علی گل آرا جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج دزفول حضور داشتند، استاد جلیل فتحی نیا به بیان آسیب های فضای مجازی پرداخت و راهکارهایی جهت پیشگیری و مقابله با آسیب ها و مخاطرات رسانه و فضای مجازی ارائه داد.

وی با اشاره به ناهنجاری های اجتماعی و سن بحران نوجوانان، سه راهکار جهت مقابله با آسیب های فضای مجازی بیان نمود.

فتحی نیا راهکار اول را، «رژیم مصرف رسانه» یا «اصلاح الگوی مصرف رسانه» بر شمرد و عنوان کرد: برای استفاده کردن از فضای مجازی و دیگر رسانه ها، باید زمان مشخصی تعیین گردد تا در هر ساعت از شبانه روز، تمامِ وقت فرد به دنیای رسانه و فضای مجازی تعلق نگیرد.

وی «برخورداری از سواد رسانه» را دومین راهکار برای در امان بودن از آسیب های فضای مجازی برشمرد و با تعریف سواد رسانه و تفاوت سواد و مهارت گفت: داشتن سواد رسانه ای ما را در جهت استفاده صحیح از رسانه و آگاهی از مخاطرات احتمالی آن کمک خواهد کرد.

سخنران همایش خانواده های صالحین، «نگاه انتقادی و تحلیلگرا» را به عنوان راهکار سوم و لازمه ی دنیای رسانه و فضای مجازی برشمرد و بیان کرد: در دنیای بی انتهای مجازی و دنیای اطلاعات و ارتباطات هر نوع اخبار و مطالب متنوعی وجود دارد که ما باید با داشتن «نگاه انتقادی و تحلیلگرا» هر مطلب و فیلم و داستان و حکایت و روایت را نپذیریم و نپنداریم که هر لقمه ی آماده ی رسانه را باید پذیرفت.

فتحی نیا در پایان سخنان خود با اذعان به اینکه تلفن همراه و رسانه امور زندگی را تسهیل نموده، بیان داشت: تلفن همراه در عین حالی که انسان ها را در بُعد مسافت به هم نزدیک نموده، آن ها در روابط خانوادگی درون خانواده و بویژه با اقوام بسیار از هم دور کرده است.

در پایان همایش خانواده های صالحین که به همت پایگاه بسیج شهید جوکار و حوزه مقاومت بسیج ثارالله برگزار شد، فرماندهی حوزه ثارالله از نیروهای برتر بسیجی و صالحین پایگاه های تابعه ی بسیج با تقدیم لوح تقدیر به آنان، از خانواده های ایشان نیز تجلیل به عمل آورد.

img_0001 img_0002 img_0003 img_0004