به گزارش”دزفول امروز”، نمازجمعه شهر امام(ره) این هفته نیز با شکوهی خاص و حضور مومنینی از شهرهای امام، میانرود، صفی آباد و شهرکهای همجوار در مسجد امام حسن(ع) به امامت حجت الاسلام احمد فیض الاسلام امام جمعه این شهر اقامه شد.

نشانه های اهل خِرَد

خطیب جمعه شهر امام(ره) در خطبه اول نماز جمعه بعد از حمد و ثنای الهی خود و نمازگزاران را به رعایت تقوا سفارش کرد.

حجت الاسلام فیض الاسلام به آیات ۱۹الی۲۴ سوره مبارکه رعد اشاره کرد که صفات و نشانه های اهل عقل و خرد در آن بیان شده که انسانهای عاقل و اهل خرد ‌طبق فرمایش قرآن اهل وفای به عهد هستند خصوصا عهدی که با خدا می بندند و پیمان شکن نیستند، اهل صله ارحامند، خوف و خشیت از پروردگار دارند، به خاطر پروردگار صبر می کنند، اهل انفاق میباشند و کسانی هستند که اقامه نماز می کنند.

معیارهای ازدواج

امام جمعه شهر امام(ره) بیان داشت: گاهی بعضی از خانواده ها گله مندند از اینکه وقتی برای خواستگاری می رویم از ایمان، نماز و اعتقادات سوالی پرسیده نمی شود بلکه بیشتر از کار، ثروت، خودرو و غیره می پرسند که این آفتی از آفت ها می باشد. مومنین باید دقت کنند و این باور را داشته باشند که خداوند وعده رزق و حل مشکلات را به اهل تقوی داده است.

آقای الف و سوء استفاده از مسئله گورخوابی

وی در خطبه دوم نیز بعد از حمد و ثنای الهی و سفارش به تقوی گفت، مدتها است بعضی از سرشکستگان منزوی از مشکلات پیش آمده ای که گاهی نتیجه عدم انجام وظیفه بعضی از مسئولین است، میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند.

خطیب جمعه شهر امام(ره) بیان داشت: شخصی در شهرستان دزفول که خود را به نام “الف” معرفی می کند، مدتی قبل نامه ای به رهبری نوشت و از ایشان به خاطر نسبت دادن کلمه نانجیب برای فتنه گران انتقاد کرد. 

فیض الاسلام ادامه داد: این شخص بعد از انتشار خبر گورخوابی عده ای، دست به قلم نفاق، بی انصافی و دودستگی می زند و از عدالت نظام و رهبران دینی گله می کند، به فقهای حوزه و ائمه جمعه توهین و جسارت کرده و نیروهای ارزشی را به باد انتقاد می گیرد در حالی که حضرت آقا در فرمایشاتشان به مسئله فقر و اختلاف طبقاتی را بیان کرده بودند که متاسفانه کسی از آقایان جواب ایشان را نداد.

امام جمعه شهر امام(ره) ابراز نمود: اگر مساله فقر هست در کشورهایی که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند نیز فقر حاکم است. در کشورهای اروپایی و در آمریکا کسانی هستند که در سطل های زباله می خوابند. اگر مساله فقر موجود است به خاطر رهبری حکیمانه حضرت آقا و وجود فقها نیست، بلکه به خاطر بی کفایتی بعضی از زمامداران است. همان طوری که در زمان حضرت رسول(ص) وحضرت علی(ع) صفه نشین، صفه خواب و خرابه نشین موجود بود که نمی توان بر عدالت حضرات ایراد گرفت.

وی افزود: بعضی از افراد باعث وجود چنین مسایلی می شوند. وقتی دزدان هستند و حقوق های نامشروع و نامتعارف باشد، وقتی معلمین زحمت کش که گاهی حقوق آنها به موقع داده نمی شود ولی از صندوق ذخیره فرهنگیان میلیاردها اختلاس صورت می گیرد و بنا بر گفته رئیس جمهور- که این سخن او مورد قبول نیست- به عده ای معلوم الحال وام داده شود، بی عدالتی پیش می آید.

خطیب جمعه شهر امام(ره) ادامه داد: آیا فرمایشات رهبر دلسوز و با بصیرت را به کار می بندند؟ چند نفر از دریافت کنندگان حقوق های نامشروع محاکمه شده اند؟ جناب الف این افراد گور خواب افراد بی خانمانی نیستند بلکه خانواده هایشان آنها را ترک کرده اند و بعضی نیز خانواده را ترک گفته اند که البته بعد از اطلاع از گورخوابی، آنها را سر و سامان دادند.

فیض الاسلام از مسئولین امر خواست جلوی چنین افراد مغرضی را بگیرند که اگر چنین نشود، بعدها شاهد بدتر از این پیام ها و نوشته ها خواهیم بود و آقای الف بداند که بنا بر گفته پیامبر(ص) هر کس به علما توهین کند در دین خود خسارت خواهد دید.

حریم آزادی

امام جمعه شهر امام(ره) بیان داشت: آقای رئیس جمهور در سخنان خود گفت: «بگذارید مردم آزاد باشند» این آزادی به چه معنی است؟ اگر معنی بی بند و باری و بی حجابی است که الان بی حجابی بیداد می کند اگر به معنی آزادی بیان باشد که هرکس بخواهد همه چیز می گوید و می نویسد ما آن آزادی که باعث از بین رفتن اهداف نظام و پایمال شدن خون شهیدان می شود را نمی خواهیم.

منافع برجام!

وی اظهار نمود: آقای روحانی دم از منافع برجام می زند، همان برجامی که مقام معظم رهبری فرمودند دولت موظف است طبق مصوبه مجلس برجام را متوقف کند بهتر بود رئیس جمهور چند مورد از منافع برجام را برای مردم بیان می کردند.

قضات مشکل کشاورزان را حل کنند

خطیب جمعه شهر امام(ره) در ادامه به مشکل پیش آمده بین عده ای از کشاورزان شهرک انقلاب و شخص خارج نشین که ادعای مالکیت زمینهای کشاورزی را دارد اشاره کرد و بیان داشت: قضات محترم کاری کنند که ان شاء الله مشکل خاصی در این منطقه پیش نیاید و حق کسی از بین نرود.

لزوم حمایت از ورزش جوانان

امام جمعه شهر امام همچنین به مساله ورزش شهر امام و منطقه اشاره کرد و از مردم، متمولین و مسئولین خواست توجه بیشتری به ورزش منطقه داشته باشند و نگذارند جوان های ما در پارک ها و خیابان ها عمرشان تلف شود.

کشف حجاب نشان دهنده ماهیت شاه

وی کشف حجاب در دولت رضا شاه را یادآور شد و ببان داشت: رضا شاه در کنار امان الله خان در افغانستان و آتاتورک در ترکیه خواستند اسلام را از بین ببرند.

رضا شاه که مدتی با پیشانی گل آلود و پای برهنه عزاداری می کرد به جایی رسید که بی حجابی را ارمغان و هدیه خوبی برای زنان دانست حتی خانواده او با حالت بی حجابی وارد حرم‌حضرت معصومه(س) شدند که آیت الله بافقی معترض می شود و این اعتراض سبب شد که رضا شاه وی را زیر مشت و لگد بگیرد و دستور تبعید و زندانی کردنش را بدهد.

حیا و غیرت جامعه در گرو حجاب

فیض الاسلام بیان کرد: جامعه ای که زنان و دختران بی حجاب در آن باشد، آن جامعه به سمت بی حیایی و بی غیرتی پیش می رود و طبق فرمایش امام علی(ع) زنان بی حجاب نشانه مردان بی غیرتند.

قیام ۱۹دی و ترس شاه

فیض الاسلام در ادامه به قیام مردم قم در ۱۹دی اشاره کرد که حکومت پهلوی در روزنامه اطلاعات دستور داده بود به ساحت مقدس امام (ره) توهین کنند و بطور صریح بی ححابی را فضیلت و حجاب را کهنه پوشی و ارتجاع دانسته و معرفی کنند. این امر باعث شد مردم قم بصورت خودجوش قیام کنند و مامورین حکومت به فیضه بریزند و عده ای را زخمی و شهید کنند. این قیام نقطه عطفی در تاریخ نهضت بود و نتایج و پیامدهایی داشت من جمله ثابت کرد که شاه از حرکت مذهبی سیاسی به رهبری روحانیت می ترسد و باعث شد نهضت در مسیر صحیح قرار گرفته و متحجرین و مروجان جدایی دین از سیاست منزوی شوند.

ذکر برخی مناسبت ها

فیض الاسلام در ادامه با ذکر برخی مناسبت ها، وفات حضرت معصومه (س) را تسلیت گفته و میلاد امام‌ حسن عسکری(ع) را تبریک عرض نمود.