به گزارش “دزفول امروز”، امروز نیز همانند هفته های گذشته مردم ولایت مدار بخش مرکزی شهرستان دزفول نماز جمعه را با شکوه خاصی در مصلی (مسجد) امام حسن مجتبی(ع) به امامت امام جمعه شهر امام(ره) حجت الاسلام فیض الاسلام اقامه کردند.

امام جمعه شهر امام(ره) در خطبه اول بعد از حمد و ثنای الهی، درود بر اهل بیت(ع) و سفارش به تقوای الهی آیه مبارکه ۲ سوره مائده را قرائت کرد که می فرماید: «تعاونوا علی البر و التقوی و لا تعاونوا علی الاثم والعدوان؛ بر کار نیک‌ و شایسته و تقوی الهی کمک و همکاری کنید و از یاری رساندن بر گناه و دشمنی بپرهیزید.

حجت الاسلام فیض الاسلام بیان داشت: خداوند تبارک و تعالی وظایفی را به عهده مومنین قرار داده است چرا که طبق فرمایش خداوند در قرآن مومنین برادرند و برادران نسبت به یک‌دیگر وظایفی دارند که باید به آنها توجه کنند. مسلمانان و مومنین نباید بی تفاوت نسبت به هم باشند. پیامبر(ص) می فرماید: «من اصبح و لم یهتم به امور المسلمین فلیس بمسلم» به دیگر سخن: «هر کس شب خود را به روز برساند و در آن روز اهتمام به امور مسلمانان و برادران دینی خود نداشته باشد، مسلمان نیست» یعنی در روز قیامت حساب و کتاب او با دیگر مسلمانان فرق خواهد کرد.

خطیب جمعه شهر امام(ره) گفت: طبق فرمایش قرآن باید در کارهای پسندیده و اموری که انسان را به تقوی نزدیک می کند، همکاری و همیاری باشد و در کارهای زشت و ناپسند و اموری که اسباب دشمنی را فراهم میکند شریک نباشیم. باید بدانیم کسانی هستند که به خاطر کار و موقعیتی که دارند، شخصا دست به بدی و گناه دراز نمی کنند ولی زمینه گناه را و فساد را برای دیگران‌ فراهم می نمایند، چنین افرادی در پرونده اعمالشان گناهان و  فسادی که نسبت به آن امر کرده اند‌. نوشته خواهد شد. همچنین افرادی که مردم‌ را به خوبی سفارش میکنند مثل این است که خود چنین کاری انجام داده اند.

وی بیان داشت: از جمله مسائلی که باعث می شود انسان در مسیر تقوی و خوبی قرار گیرد، محاسبه نفس است که پیامبر(ص) می فرمایند: «انسان از متقین شمرده نخواهد شد مگر اینکه نفس خویش را همانند کسی که شریک خود را مورد حسابرسی و بازخواست قرار میدهد، قرار دهد بلکه‌ شدیدتر از آن محاسبه کند».

امام جمعه شهر امام(ره) در خطبه دوم به چند موضوع و مسئله ی مهم اشاره کرد.

فیض الاسلام در ابتدا مسئله آتش گرفتن و ویران شدن ساختمان پلاسکو را متذکر شد که بعد از عرض تسلیت به خانواده های داغدار شهیدان آتشنشان ابراز داشت: این حادثه همه امت را داغدار کرد و مردم انسانیت و نوع دوستی خود را با کمک و یاری رساندن ثابت کردند. اگر چه بعضی از افراد ساده لوح این مساله را سیاسی نموده و گوش به سخنان دشمنان نظام و بیگانگان سپردند.

خطیب جمعه شهر امام(ره) بیان نمود: بهتر است کسانی که کارشناس و خبره در کاری نیستند نظر ندهند و همه چیز را به کارشناسان واگذار نمایند چرا که گاهی اوقات حرف زدن، نظر دادن و تحلیل بعضی مسائل سبب دودستگی و دشمنی می شود که حضرت علی(ع) یکی از علل اختلاف را صحبتهای انسانهای جاهل دانسته است.

وی در ادامه گفت: گاهی بعد از بروز حادثه، نشست و جلسه مدیریت بحران گرفته می شود در حالی که در بعضی مواقع بروز چنین حوادثی به خاطر بحران مدیریت است، چرا با تمام‌ اخطارهایی که به کاسبان و افراد مسئول ساختمان پلاسکو داده شد، باز اجازه داده می شود در این ساختمان، کسب و کار ادامه داشته باشد؟آیا بهتر نبود بعد از اخطار ها و عدم توجه به آنها این ساختمان پلمب شود تا این حادثه رخ ندهد؟

امام جمعه شهر امام(ره) به اجلاس سه جانبه آستانه اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از آزادی حلب و پیروزی جبهه مقاومت جریانهای تروریستی و معارضین مسلح در شرایطی سخت قرار گرفتند. ترکیه که خود نماینده بعضی از این جریانها می باشد و چندین بار هم امنیت خود را به مخاطره انداخته، تصمیم گرفت تا مذاکرات و جلساتی را دنبال کند که سوریه از بحران خارج شود. لذا بین‌ ترکیه و روسیه جلساتی برقرار شد و در آخر تصمیم بر این گردید که از ایران‌ نیز در این مذاکرات دعوت کنند. ایران نیز نمایندگان خود را فرستاد تا‌ در این اجلاس سه جانبه نظر خود را بیان کنند.

فیض الاسلام ادامه داد: جمهوری اسلامی اصرار و تاکید بر مبارزه با تروریسم در سطح بین المللی و منطقه ای داشته و دارد و همچنین بر عدم صداقت کشورهای غربی و بعضی از کشورهای عربی بر ادعای مبارزه با تروریسم تاکید کرده زیرا خود، اسلحه ها را برایشان می فرستند. همچنین نظر ایران این است که تصمیم گیرنده اصلی در سوریه باید مردم سوریه باشند.

خطیب جمعه شهر امام(ره) آغاز دهه مبارکه فجر را تبریک گفت و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی دو ویژگی مهم دارد: یکی اسلامی بودن آن است و دیگری مردمی بودن. طبق فرمایش امام راحل (ره) قبل از انقلاب ظاهری، انقلاب درونی و باطنی، باعث شد مردم‌ در مقابل حکومت ظالمانه محمدرضا شاه قیام کنند چون خواستار حکومت اسلامی بودند.

وی بیان داشت: باید عوامل پیشبرد انقلاب را بشناسیم که اولین آن عوامل، تعهد به اسلام است. اگر تعهد به اسلام نباشد و یا ضعیف شود، مردم نسبت به انقلاب دلسرد می شوند. وجود رهبری دینی، حضور مردم در صحنه ها، ساده زیستی مدیران و اتحاد و وحدت کلمه از عوامل دیگر است.

امام جمعه شهر امام(ره) افزود: مرحوم امام (ره) می فرمایند: اساس ادامه پیروزی یک انقلاب در این است که دولت، مجلس و کسانی که در ارتش و سپاه هستند و همه اینها از طبقه متوسط و مادون متوسط باشند، تا زمانی که مجلس و ارگان های دولتی از این طبقه متوسط باشند، امکان ندارد که یک دولت بزرگ و قوی بتواند اوضاع را به هم بزند. لذا وقتی می بینیم مقام معظم رهبری بارها نسبت به اشرافی گری و حقوقهای نامشروع تذکر می دهند به خاطر این است که نظام دچار تزلزل نشود.

فیض الاسلام در آخر به مساله زشت تیراندازی در مجالس عروسی و تشییع جنازه اشاره کرد و گفت: مسئولین امر باید بیشتر نسبت به این موضوع اهمیت بدهند و مردم نیز همه چیز را از نیروی انتظامی نخواهند بلکه در کنار سپاه، بسیج و نیروهای انتظامی قرار گیرند تا با کمک هم این مساله حل بشود. مردم بدانند که تیراندازی خلاف قانون و شرع است. آسایش، آرامش و امنیت مردم حقی است که خداوند به آنها داده و عدم توجه به حق الناس ظلم می باشد. مومنین و اهل خرد بدانند وقتی امام مجتبی(ع) تشییع شد، جنازه او را تیر باران کردند و تیرها از کمان ها رها شد پس این سنت غلط را ادامه ندهید و به فرزندان خود نیز گوشزد کنید که چنین کارهایی هیچ فایده ای ندارد.