به گزارش “دزفول امروز”، فرهنگ بسیجی رو روحیه ی جهادی انقلابی از ثمرات نهضت امام روح الله است. فرهنگی که هشت سال کشور را از جنگ همه جانبه ی دشمن حفظ کرد و پس از جنگ نیز در عرصه های مختلف امت مقاوم ما را در مقابل تهدیدها و تحریم ها سرفراز نگه داشت.

یکی از عرصه های خدمت رسانی بسیج با پرچمداری روحانیت، بسیج سازندگی و اردوهای جهادی است که زنگار محرومیت را از مناطق حاشیه ای و کمتر برخوردار می زداید.

با اطلاع از حضور گروه های جهادی در شهر حمزه مسیر ۲۵ کیلومتری دزفول تا این منطقه ی محروم را پیمودیم و خود را به جمع جهادگران جوان بسیجی شهر قم رساندیم.

خبرنگار دزفول امروز با حجت الاسلام احمد پناهیان مبلغ کشوری و از روحانیون برجسته ی حوزه ی علمیه ی قم که در این اردوی جهادی حضور دارد گفتگویی اختصاصی ترتیب داده که در ادامه تقدیم حضورتان می شود:

لطفا توضیحاتی در خصوص این گروه جهادی بیان کنید 

گروه جهادی ربیون که چهار سال است مشغول به فعالیتش می باشد، توفیق دارد در مناطق محروم جنوب و غرب کشور اقدام به خدمات فرهنگی و جهادی- عمرانی بپردازد.

این گروه متشکل از بسیجیان پایگاه مقاومت امیرالمومنین(ع) حوزه ی یک شهید ابراهیمی ناحیه ی امام حسین(ع) و هیئت محبین اهل بیت(عم) شهر قم می باشد.

برای چندمین بار است در دزفول فعالیت جهادی می نمایید؟

امسال برای نوبت دوم در شهرستان دزفول حاضر شده ایم. سال گذشته به مناطق روستایی ارتفاعات شهیون آمدیم و امسال شهر حمزه را مقصد فعالیت خود قرار دادیم.

توضیحاتی درباره ی پروژه در دست ساخت ارائه دهید

الحمدلله موفق شده ایم با حضور در این منطقه ی محروم خدماتی را ارائه دهیم. چند ماهی برای تهیه ی مصالح و امکانات لازم پیگیری کرده ایم و نهایتا با کاروانی ۶۰ نفره راهی دزفول شدیم.

این عزیزان در مدت ۱۰ روز تلاش می کنند تا خانه ای برای یکی از اهالی مستضعف منطقه بسازند. شناژبندی و مقدمات کار پیش از این انجام شده و اکنون در مرحله ی دیوار کشی هستیم.

با توجه به پایان مرحله ی دیوارکشی ساختمان، ان شاء الله ظرف مدت دو سه روز باقی مانده با تلاش جوانان جهادگر سقف بنا را برپا می کنیم تا جان پناهی شود.

چه تدبیری برای اتمام کار ساختمان اندیشیده اید؟

گروه دوم جهادی را هم هماهنگ کرده ایم که پس از ما بلافاصله به این نقطه بیایند و کار را در عرض ۲۰ روز بتوانند به پایان برسانند و خانه را تحویل دهند.

این اردوهای جهادی چه ثمراتی دارد؟

استفاده ی اصلی را خود بچه های جهادی می برند که توفیق پیدا می کنند در فضای خدمت کار کنند. حضور و خدمت در این فضا بیشتر برای خودمان مفید می باشد.

از نزدیک مشکلات جامعه را می بینیم و دغدغه پیدا کنیم. در بین این دوستان، طلبه، دانشجو و موقعیت های مختلف شغلی وجود دارد.

این عزیزان به لطف الهی بجای دید و بازدیدها و مسائل شخصی، از ایام تعطیلات نوروزی خود برای خدمت رسانی محرومین استفاده می نمایند.

تاثیرات اردوهای جهادی بر منطقه را بفرمایید

هنگاهی که گروهی جهادی و جوانانی از استانی دیگر به یک منطقه می آید، بچه های منطقه هم به حرکت در می آیند و این قدمی کوتاه اما پر ثمر است.

بزرگترین مشکل این شهر چیست و چه راه حلی برای آن هست؟

امسال از سوی رهبر انقلاب به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری شده است. امیدواریم علاوه بر عمران و فضای فرهنگی در عرصه های اشتغال و تولید خصوصا در این منطقه ی محروم که مشکلات و نیاز فراوانی دارد موثر باشیم.

الحمدلله شهر حمزه بسیجیانی دارد که صاحب فکر، ایده و انگیزه می باشند. اگر مسئولین به کمک آنها بیایند می توانند حرکت های اقتصادی خوبی داشته باشند.

مهمترین معضل فرهنگی این منطقه کدام است؟

اینکه بیشتر، بانوان منطقه مشغول به کار هستند یک معضل فرهنگی و آسیب خانوادگی برای منطقه است. پیامبر اکرم(ص) از تقسیم کارهای بیرون منزل برای امیرالمومنین علی(ع) و امور داخلی خانه برای حضرت فاطمه(س) خوشنود بودند.

این رویه ی معصومین باید ادامه پیدا کند. جوانان این منطقه روزهای گذشته به ما می گفتند اگر امکان اشتغال برای ما فراهم شود هرگز اجازه نمی دهیم بانوان به جای ما کار کنند. زمینه ی کار را برای ما ایجاد کنید خودمان کار می کنیم.

رسالت بسیجیان در محرومیت زدایی چه می باشد؟

نوبت این جوانان انقلابی است که در فضای تئوریک و برنامه ریزی کار وارد شوند و برای رفع این مشکل پای کار بیایند. در همین منطقه با آب و خاک مناسب و منابع سرشاری که بحمدالله وجود دارد، باید برای جوانان تولید اشتغال کرد تا مشکلات فوق برطرف گردد.

منطقه ی دز همانند دجله آب با کیفیت و خاک مرطوبی دارد و مردم عرب زبان و بختیاری منطقه روحیه ی کار دارند و بستر آماده است.

در پایان وظیفه مسئولین در قبال رفع محرومیت این مناطق را بگویید

این مسئله نیازمند حرکتی جهادی و همت مسئولین می باشد. مسئولین اقدام مناسبی انجام نداده اند و گله ی رهبر انقلاب را به دنبال داشته است.

با وجود انگیزه و عشق و امکانات موجود منطقه و در صورت ورود بسیجی وار مسئولین ان شاء الله در آینده شاهد مناطق محروم کمتری خواهیم بود.

شهر اقماری محروم حمزه واقع در شرق شهر دزفول و از توابع دهستان ماهوربرنجی بخش سردشت این شهرستان می باشد.