به گزارش “دزفول امروز”، همایش آموزشی بصیرتی ناظرین شورای نگهبان شهرستان دزفول در سالن اجتماعات کانون ایثار این شهر برگزار شد.

مهمانان ویژه ی این همایش، آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب و نماینده مجلس خبرگان رهبری و نیز حسن معماری رئیس هیات نظارت انتخابات استان خوزستان بودند که به ایراد سخنرانی در خصوص انتخابات پرداختند.

همچنین فرمانده ی ناحیه ی مقاومت بسیج دزفول و رئیس دفتر نظارت انتخابات این شهرستان از دیگر مسئولین حاضر در برنامه بودند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این همایش گفت: مساله ی مسئولیت و تصرف در امور دیگران، مسئولیت بزرگی است. هر نوع دخالتی در امور دیگران که بتوان برای آنها تصمیم گرفت به عنوان «حق ولایت» تعبیر می گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: در اسلام عالی ترین مقام حکومتی و دولت مداری و به عهده گرفتن امور دیگران مطرح بوده و دقیق هست.

آیت الله اراکی افزود: جای تاسف دارد که ما در نظام اسلامی خودمان هنوز فقه ولایت را تدوین نکرده ایم و این فقه هنوز تبیین نگردیده است.

امام جمعه ی اسبق دزفول در ادامه خاطر نشان نمود: فقه ولایت ، فقه مدیریت و فقه ویژه ای است که دارای دامنه ی بسیار گسترده ای می باشد.

وی تصریح کرد: کسی که مسئولیت ولایت کلان را بر عهده می گیرد، باید برخوردار از «فقاهت، عدالت و کفایت» بوده و عام این سه شرط را در حد اعلا باید داشته باشد. در ولایت های خرد نیز باید سه شرط دیده شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی توضیح داد: اگر فرمانداری، عادل نباشد حق تصرف در امور مربوط به مردم را ندارد و غاصب منصب مربوطه خواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اگر این شخص به حوزه ی مدیریت خود دانا نباشد و مسئولیت را بپذیرد، خویشتن را در یک جایگاه قرار داده که حق او نیست و نباید در امور مردم تصرف کند.

اراکی در پایان سخنان خود اظهار داشت: تفاوت میان مردم سالاری دینی با دموکراسی های لیبرالیستی عمدتاً همین چند محور محسوب می گردد.

رئیس هیات نظارت انتخابات استان خوزستان به عنوان سخنران دوم و پایانی برنامه اذعان نمود: حساسیت این دوره از انتخابات و مشارکت بالای مردم و سلامت انتخابات و امنیت آن مورد تاکید ماست.

حسن معماری در ادامه تبیین نمود: سلامت و امنیت حاکم بر فضای انتخابات، تاثیر مستقیمی بر مشارکت مردم و شهروندان پای صندوق های اخذ رای دارد.

وی در پایان ابراز داشت: مساله ی رقابت سالم و اینکه همه باید «مُرِّ قانون» را رعایت کرده و از هر گونه خللی در انتخابات همانند فتنه ی ۸۸ جلوگیری نمایند، نکات قابل توجهی است که باید در دستور کار قرار گیرد.