گروه سیاسی خبرگزاری فارس؛ حوزه دولت «سالی که نکوست از بهارش پیداست» و البته امسال را می‌توان اینگونه گفت که انتخاباتی که نکوست از بهارش پیداست؛ سال ۹۶ همزمان با ثبت‌نام برای انتخابات شورای شهر تهران آغاز شد و ۳۰۰۰ نفر از مردم پایتخت در آغازین روزهای سال جدید برای حضور در ماراتن شوراها به فرمانداری تهران آمدند.

*برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی در ۱۹ شهر استان تهران

شهاب الدین چاوشی رئیس ستاد انتخابات استان تهران با بیان اینکه در ۱۹ شهر تهران که دارای اعضای ۷ و ۹ نفره و دارای شرایط تصریح شده در قانون هستند نیز انتخابات به صورت تمام الکترونیکی برگزار می شود، گفت: امیدواریم تجربه موفقی برای دوره‌های بعدی به یادگار بگذارد.

وی با تأکید بر اینکه پس از پایان مراحل ثبت نام نیز هیات های اجرایی بررسی صلاحیت های نامزده ها را آغاز می کنند، افزود: در ۴۲ شهر در حوزه استان تهران انتخابات شوراها برگزار خواهد شد و همچنین در ۳۲ نقطه عشایری در استان نیز صندوق های سیار اخذ رای پیش بینی خواهد شد، در استان تهران ۶ هزار و ۲۰۰ شعبه اخذ رای پیش بینی شده است.

*تخلفات انتخاباتی نامزدها در بررسی صلاحیت‌ها تاثیر داده می شود

محمد حسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور درباره تمهیدات وزارت کشور در مواجه با تبلیغات زودهنگام کاندیداها اظهارداشت: برای نامزدهای انتخابات شورا شهر فرصت ۷ روز تبلیغات درنظر گرفته شده لذا تبلیغات نامزدها خارج از زمان تعیین شده خلاف قانون است.

وی تاکید کرد: تخلفات مربوط به کاندیداها که توسط هیات اجرایی و نظارت گزارش شود در روند بررسی صلاحیت نامزدها تاثیر داده خواهد شد.

 

 

*ثبت نام به وقت سال تحویل!/ درددل های خبرنگار نابینایی که با داس روحانی چیده شد

-همزمان با روز عید نوروز ستاد انتخابات تهران شاهد حضور گسترده داوطلبان برای انتخابات شوراها بود و داوطلبان با در دست داشتن مدارک به فرمانداری تهران مراجعه کردند.

-علیرضا محمدبیگی خبرنگار روزنامه ایران سپید که دل پری از دولت روحانی داشت و برای ثبت‌نام به فرمانداری تهران آمده بود، گفت: من و همسرم با داس روحانی چیده و اخراج شدیم چون با احمدی نژاد بودیم اما در سال ۹۶ جوانه خواهیم زد.

-وی همچنین گفت که به روحانی گفتم باعث شادی دشمنان داخلی و خارجی نشوید؛ وی سپس به محل ثبت نام رفت.

-ابراهیم اصغرزاده از چهره های اصلاح طلب که در سال ۹۲ صلاحیتش برای کاندیداتوری رد شده بود بار دیگر برای ثبت نام به محل فرمانداری تهران آمد و اقدام به ثبت نام برای کاندیداتوری در انتخابات شوراها کرد. 

*ثبت‌نام داماد احمدی‌نژاد و پدر پسر جنجالی/ گلایه‌های پارکینگی از محل ثبت‌نام! / نامزدی که می‌خواهد هم مستقل باشد هم غیرمستقل

-از جمله چهره های ثبت نام شوراها می توان به مهدی خورشیدی داماد احمدی نژاد اشاره کرد که برای ثبت نام به فرمانداری تهران آمد؛ وی ضمن اینکه تأکید کرد مستقل آمده در خصوص امر یا نهی احمدی نژاد برای ثبت نامش در انتخابات شورای شهر گفت آقای احمدی نژاد با آمدن من نه موافق بود و نه مخالف!

-محمدعلی زم پدر پسر جنجالی کانال آمد نیوز هم برای ثبت نام به فرمانداری تهران مراجعه کرد.

-روح نواز یکی از داوطلبان شورای شهر از محل ثبت نام کاندیداها اظهار گله مندی کرد و گفت این در شأن نامزدها نیست که در پارکینگ ثبت نام شوند!

-مجید نصیرپور نماینده اصلاح طلب شهرستان سراب در در دوره هشتم مجلس نیز امروز به فرمانداری تهران آمد و گفت در قالب گروه های اصلاح طلب خواهد آمد و اگر در لیست اصلاح طلبان نباشد انصراف می دهد.

-حسن رسولی فعال اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که آیا در لیست اصلاح طلبان قرار خواهد گرفت یا مستقل می آید گفت هم مستقل می آیم و هم غیر مستقل!

-علی سلطانی فر پسر وزیر ورزش و جوانان هم درباره ثبت‌نامش در انتخابات شوراها گفت: برای حضور در انتخابات شورای شهر تهران با پدرم مشورت کرده و با توصیه و تاکید وی در این انتخابات ثبت نام کرده ام.

-بهداد سلیمی و حسن زرگر از قهرمانان کشورمان سلطانی فر برای ثبت نام در این انتخابات همراهی کردند.

-حسین دهباشی کارگردان فیلم انتخاباتی روحانی نیز در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرد.

«جشن تولد» در ستاد انتخابات/ ثبت نام دومین آقازاده/ تأیید و تکذیب های یک حضور انتخاباتی!

 

– روابط عمومی فرمانداری تهران برای یکی از کارکنان خود در ستاد انتخابات و در جریان ثبت‌نام‌ها جشن تولد گرفت.

-اما زهرا صدراعظم نوری مشاور سابق ابتکار هم که برای ثبت نام به فرمانداری تهران آمده بود در پاسخ به این سوال که شما چند سال مشاور رئیس سازمان محیط زیست بوده اید اما یکی از مهمترین معضلات کشور و به ویژه تهران موضوع محیط زیست و آلودگی هواست، شما اگر ابتکاری داشتید تا الان به کار بسته بودید، گفت: مشکل محیط زیست یک شبه، یک ساله و حتی چند ساله حل نمی شود!

-یکی از حاشیه های ستاد انتخابات تهران حضور علیزاده طباطبایی وکیل خانواده هاشمی برای ثبت نام و مصاحبه وی با خبرنگاران بود؛ طباطبایی خبر از حضور محسن هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری را داد اما به فاصله اندکی محسن هاشمی گفت که نامزد انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد!

-تهمینه دانیالی معاون سازمان صنایع دستی و گردشگری در دولت احمدی نژاد نیز امروز برای ثبت نام به فرمانداری تهران آمد.

*قدم زنان کارگردان مشهور سینما زیر باران/ اظهارات سیاسی یک اصلاح طلب برای انتخابات شوراها/ سیستم های ثبت نام باز هم قطع شد/ با احمدی نژاد ارتباطی ندارم!

-ثبت نام  شوراها در حالی در فرمانداری تهران برگزار شد که باران بهاری نامزدهای انتخابات را همراهی می کرد.

-یکی از نامزدهای انتخابات که گفت دکترای شهرسازی دارد انگیزه اش برای حضور در انتخابات شوراها را اینگونه عنوان کرد که من درس این کار را خوانده ام و خیلی بهتر از خواننده ها و ورزشکاران می توانم کار کنم وی گفت که با لیست نظام مهندسی خواهد آمد.

-یکی دیگر از ثبت نام کنندگان امروز خسرو دانشجو برادر کامران و فرهاد دانشجو بود وی البته در دوره دوم و سوم هم عضو شورای شهر تهران بوده است.

-دانشجو درباره انگیزه اش برای حضور در انتخابات شوراها را اینگونه عنوان کرد که رشته تخصصی ام معماری و شهرسازی است و احساس می کنم تخصص لازم را برای شوراها داشته باشم؛ وی درباره اینکه در کدام لیست قرار خواهد گرفت افزود: الان هنوز لیست قطعی مورد حمایت اصولگرایان جمع بندی نشده اگر افتخار داشته باشم در خدمت شهروندان هستم.

-دانشجو همچنین گفت که برای حضورم در شوراها با احمدی نژاد مشورت نکرده ام و ارتباطی با وی ندارم اما با دوستان باتجربه ام مشورت کردم.

-داوطلب دیگری که امروز به ستاد انتخابات آمد داریوش قنبری نمانیده اصلاح طلب دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بود وی انگیزه اش را اینگونه عنوان کرد قسمتی از برنامه ی اصلاح طلبان را در قالب ظرفیت شورای شهر علنی کنیم.

-قنبری در پاسخ به این سوال که یکی از نقدهایی  که به شورای شهر در ادوار مختلف می شود نگاه سیاسی اعضای آن است و شما در صحبت های خود می گویید که می خواهید برنامه اصلاح طلبان را در شورا داشته باشید آیا این نگاه سیاسی نیست؟ گفت: هر کسی در قالب شورای شهر باشد گرایش سیاسی دارد اما نباید نگاه سیاسی را در نگاه کاری دخالت داد؛ توجه به حقوق شهروندی جزو افکار و اندیشه های اصلاح طلبان است و با سیاسی کاری مخالفم. 

-اما سیستم ها ی فرمانداری تهران برای ساعاتی قطع شد و دوساعت کار روند ثبت نام با اخلال مواجه شد.

-کیومرث پوراحمد کارگردان معروف سینما هم امروز همراه با علی قائم مقامی تهیه کننده سینما به فرمانداری تهران آمده بود و در هوای بارانی پایتخت قدم می زد.

 

*ثبت نام به رنگ «آبی فیروزه ای»/ اصلاح طلبان شورا را سیاسی نکنند!/ حضور پررنگ اعضای فعلی شورای شهر

-یکی از داوطلبانی که برای ثبت نام به فرمانداری تهران آمده بود انگیزه اش را داشتن هوای پاک عنوان کرد البته وی که با رنگ آبی فیروزه ای به ستاد آمده بود گفت پیشنهاد می کنم بقیه هم این رنگ را انتخاب کنند.

-حجت الاسلام ناصحی سخنگوی شوراهای شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از داوطلبان اصلاح طلب معتقد است شورای شهر محلی برای پیاده کردن برنامه های اصلاح طلبان است آیا شما با این نوع سیاسی کاری ها مواققید یا خیر، گفت: شورای شهر یک نهاد مردمی است و مکانی برای سیاسی کاری نیست و باید نظرات سیاسی خارج از شورا صورت گیرد.

-امروز روز ثبت نام برخی از اعضای شورای شهر بود و الهه راستگو، رضا تقی پور، حجت الاسلام ناصحی، فاطمه دانشور و محمد سالاری از اعضای شورای شهر تهران امروز برای انتخابات آینده ثبت نام کردند.

-روز پنجم ثبت نام هم همچنان با هوای بارانی همراه بود و داوطلبان زیر باران بهاری پایتخت در ستاد انتخابات حضور می یافتند.

-یکی دیگر از داوطلبان هم که برای ثبت نام به فرمانداری تهران آمده بود گفت که متاسفانه برخی از جناح ها مثل اصلاح طلبان فضا را سیاسی می کنند در حالی که فضای شورای شهر باید فرهنگی و مربوط به مسائل شهری باشد.

-فاطمه دانشور یکی دیگر از اعضای شورای شهر در پاسخ به این سوال که داوطلبان شورای شهر پیش از ورود به شورا شعارهایی در جهت حل مشکلات شهری می دهند اما پس از ورود به شورا سیاسی ترین مواضع را به کار می گیرند که نمونه بارز آن برخوردی است که با خانم راستگو از سوی همجناحی های وی صورت گرفت نظر شما در این زمینه چیست؟ گفت: افرادی که بر اساس یک لیست وارد شورا می شوند باید به معیارهای آن حزب پایبند باشند.

*جبهه مردمی انقلاب اسلامی برای انتخابات شورای شهر تهران لیست نمی دهد/ ارائه “لیست خدمت” متشکل از افراد کارآمد، شایسته و معتقد به نظام برای انتخابات شورای شهر

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران ضمن ثبت نام در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران گفت: جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات شورای شهر تهران لیست نمی دهد و ما مستقلا با دوستان همسو تلاش می کنیم تا با هماهنگی کامل دست پیدا کرده و انشاالله این هماهنگی تا پایان ادامه یابد تا لیستی تحت عنوان لیست خدمت را به مردم تهران معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: افرادی که  از گروه های مختلف کاندید شدند را در همه محلات به نظر و رای عمومی می گذاریم و همچنین از نظرخواهی عمومی و نظر سنجنی علمی هم استفاده می کنیم و در نهایت تصمیم گیری خواهد شد که در نهایت در قالب لیست خدمت بتوانیم افرادی که شایسه و کارامد و متعقد به نظام هستند به مردم تهران معرفی کنیم.

*با نظر مثبت گروه های سیاسی و توصیه مردمی در انتخابات شورای شهر ثبت نام کردم/ پاسخ هاشمی به احتمال شهردار و سرلیست شدنش در تهران

محسن هاشمی ضمن ثبت‌نام در انتخابات شورای شهر تهران در مورد انتخابش به عنوان شهردار بعدی تهران گفت: امروز در مورد شهردار شدن یا نشدنم صحبتی نمی کنم چراکه انتخاب شهردار بر اساس قانون باید توسط اکثریت اعضای شورای شهر باشد. 

مدیرعامل سابق مترو تهران تصریح کرد: باید ببینیم که چه کسانی مورد اعتماد مردم هستند و انتخاب شده و به شورای شهر راه پیدا می کنند و بعد از ان اعضای شورا باید در این خصوص که شهردار بعدی چه کسی است پاسخ دهند و صحبت کردن درباره شهردار بعدی موضوعی انحرافی است.

هاشمی درمورد احتمال سرلیستی اش گفت: قطعا گروه های سیاسی متعدد در تهران لیست های مختلفی ارائه می کنند که می تواند اعضای مشترکی داشته باشد لذا بنده از اینکه نامم را در لیستی ها قرار دهند استقبال می کنم چراکه احساس می کنم این موضوع نشان دهنده اعتماد گروه های مختلف سیاسی است.

وی تاکید کرد: اگر دوره فعلی مدیریت آقای قالیباف به پایان برسد وی رکوردار طولانی ترین دوره مدیریت شهرداری در تهران است.

نباید اجازه دهیم تنش‌های شورای چهارم در دوره پنجم شکل بگیرد/ حل معضلات شهری اولویت «لیست خدمت»

پرویز سروری عضو فعلی شورای شهر  تهران درباره ارائه لیست خدمت و ویژگی های افرادی که در این لیست قرار می گیرند، اظهارداشت: در بررسی لیست خدمت اولین اقدامی که صورت گرفته اولویت های شهری است.

وی افزود: تلاشمان بر این است که افرادی را در لیست قرار دهیم که توانایی حل معضلات اولویت دار شهری را داشته باشند، علاوه بر این شایستگی های فردی افراد هم بررسی می شود از اینکه بتوانند کار جمعی و کارشناس  مدارانه انجام دهند و نگاه سیاسی شان را در شورا نیاورند تا بتوانند با نگاه کارشناسی در شورا حرکت کنند.

سروری تصریح کرد: نباید اجازه دهیم تنش هایی که در شورای چهارم با نگاه های سیاسی آن هم در سال آخر آن صورت گرفت دوباره در شورای پنجم شکل بگیرد.

عضو فعلی شورای شهر تهران در ادامه گفت: ما این نگرانی را داریم افرادی که در انحلال شورای اول نقش اساسی داشتند در زمره ثبت نام کنندگان هستند و این دغدغه وجود دارد که ممکن است بخواهند مجلسی همانند شورای اول را در دوره پنجم نیز به وجود آورند و زمینه های جنجال سیاسی را در شورای شهر رقم بزنند.

وی در پایان گفت: همه گروه ها نباید اجازه دهند افرادی که با نگاه های سیاسی می خواهند به شورا وارد شوند در لیست آنها قرار گیرند.مهمترین موضوعی هم که در لیست خدمت دنبال می کنیم این است که افرادی در لیست قرار نگیرند که بخواهند با نگاه سیاسی وارد شورا شوند.

 

*اصلاح‌طلبان تمام تخم مرغ‌های خود را در “سبد روحانی” نمی‌گذارند

مجید فراهانی دبیرکل حزب ندای ایرانیان نیز پس از ثبت‌نام در انتخابات شورها در جمع خبرنگاران حاضر و در مورد موضوع تعیین گزینه پوششی اصلاح‌طلبان در کنار حسن روحانی برای انتخابات آینده گفت: این مسئله که آقای روحانی به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان اعلام شده، به معنای آن نیست که کسی در کنار ایشان مطرح نشود؛ چرا که ممکن است ۱۰ نفر از جریان مخالف در مقابل آقای روحانی در مناظرات آتش تهیه بریزند، توصیه ما این است که افراد همسو با آقای روحانی هم ثبت‌نام کنند تا در کنار وی در مناظرات، تفکر اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی را مطرح کنند.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان  تصریح کرد: صرفنظر از این مسائل، معلوم نیست که حتی تا هفته بعد چه اتفاقی می‌افتد؛ هیچ کسی فکر نمی‌کرد که آقای هاشمی رفسنجانی با آن همه سوابق در انتخابات دوره قبل، رد صلاحیت شود، بنابراین اصلاح‌طلبان نمی‌توانند همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد آقای روحانی بگذارند، چرا که ممکن است ایشان در دقیقه ۹۰ بنا به هر علتی تأیید صلاحیت نشود.

فراهانی در ادامه با انتقاد از سن بالای وزرای دولت روحانی اظهار داشت: پاشنه آشیل دولت روحانی این است که پیرترین دولت بعد از انقلاب اسلامی است.

اما این اظهارات در حالی مطرح می‌سود که به نظر می‌رسد دو دستگی در جریان اصلاحات وجود دارد چراکه پیش از اظهارات فراهانی شورای سیاسی گذاری اصلاح طلبان از روحانی به عنوان نامزد مورد حمایت خود نام برده بودند.

*چهره‌های شاخصی که در فرمانداری تهران ثبت‌نام کردند

هادی ساعی ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، عبدالحسین مختاباد ( عضو فعلی شورای شهر تهران) ، ابراهیم اصغرزاده ( فعال اصلاح طلب) ، شهربانو امانی ( فعال اصلاح طلب و نماینده مجلس دوره ششم) ، غلامرضا انصاری ( عضو فعلی شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت)، محمد حقانی (عضو فعلی شورای شهر تهران)، علی صابری ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، مهران کرمی ( سردبیر روزنامه فرهیختگان)، مرتضی الویری ( فعال سیاسی اصلاح طلب)، مهدی خورشیدی (داماد رئیس جمهور سابق)، محسن پیرهادی (عضو فعلی شورای شهر تهران) حسین الله کرم، غلامعلی رجایی، حسن رسولی (فعال اصلاح طلب)، اسماعیل دوستی(عضو فعلی شورای شهر تهران)، مجید نصیرپور سردهائی(فعال اصلاح طلب)، محمدحسین پرکره، رضا ایرانمنش(بازیگر)، علی سلطانی فر (پسر وزیر ورزش و جوانان)، علیرضا فغانی( داور بین المللی فوتبال)، محسن نایبی (فرماندار سابق تهران)محمود علیزاده  طباطبایی (وکیل خانواده هاشمی)، محمد مهدی تندگویان (عضو فعلی شورای شهر تهران)،‌میکائیل دیانی (دبیر اسبق تشکیلات اتحادیه های انجمن اسلامی دانشجویان مستقل کشور)، علی‌محمد غریبانی (رییس سابق شورای هماهنگی جبهه اصلاحات)، افسانه اقبال نیا ( نماینده حزب اسلامی کار در کمیته بانوان خانه احزاب)، زهرا صدراعظم نوری (مشاور سابق معصومه ابتکار)، حسین دهباشی ( کارگردان فیلم انتخاباتی روحانی)، حبیب کاشانی ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، ابوالفضل قناعتی ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، حسین رضازاده ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، علیرضا دبیر ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، داریوش قنبری ( فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده ادوار )، مجتبی شاکری ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، خسرو دانشجو (عضو دوم و سوم شورای شهر تهران)، تهمینه دانیالی (معاون سازمان صنایع دستی و گردشگری در دولت احمدی نژاد)، رضا تقی پور ( عضو و سخنگوی فعلی شورای شهر تهران)، الهه راستگو ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، میثم مظفر ( رئیس سابق سازمان تاکسیرانی شهر تهران و پسر حسین مظفر معاون نظارت مجلس شورای اسلامی)، عبدالمقیم ناصحی ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، محمد سالاری (عضو فعلی شورای شهر تهران)،‌فاطمه دانشور ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، مهدی چمران (رئیس فعلی شورای شهر تهران)، فاطمه صالحی ( فرزند فرمانده کل ارتش)،‌محسن هاشمی رفسنجانی( مدیرعامل سابق مترو)، احمد حکیمی پور ( عضو فعلی شورای شهر تهران)، فاطمه قاسمی ( دختر رستم قاسمی وزیر سابق نفت)، مرتضی طلایی  (عضو فعلی شورای شهر تهران)، اقبال شاکری (عضو فعلی شورای شهر تهران)، عباس جدیدی (عضو فعلی شورای شهر تهران)، رسول کوهپایه‌زاده (وکیل بابک زنجانی)، حسن بیادی (عضو فعلی شورای شهر تهران)، محمدجواد حق‌شناس (فعال اصلاح‌طلب)، پرویز سروری (عضو فعلی شورای شهر تهران)،احمد مسجدجامعی (عضو فعلی شورای شهر تهران)، احمد دنیامالی(عضو فعلی شورای شهر تهران)، لطف الله فروزنده (عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی)، احمد تیربند (مشاور مالی اسبق فرمانده نیروی دریایی ارتش)، فاطمه راکعی (نماینده سابق مجلس)، محسن مهرعلیزاده (فعال سیاسی اصلاح طلب)، حجت الاسلام ناصر نقویان (استاد دانشگاه)، منصور آرانی (نماینده سابق مجلس)، سید مناف هاشمی(معاون سایق اداری مالی وزارت ورزش)، مجید فراهانی(دبیرکل حزب ندای ایرانیان).

انتهای پیام/منبع:خبرگزاری فارس