به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، محمدمهدی زاهدی عصر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از دلایلی  که رکود در جامعه وجود داشته موضوع بی‌انگیزگی مدیران است اگرچه که دولت اعلام می‌کند که رکود را از بازار رفع کرده است اما اساساا  رکود وجود دارد.

وی اضافه کرد: یکی از علل اصلی رکود، انگیزه نداشتن مدیران و نبود مدیران باانگیزه است که آنان صرفا به دلایل سیاسی در مسؤولیت‌های مختلف به کار گرفته‌ شده‌اند.

 رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه رهبری دغدغه معیشت مردم را داشته و در این زمینه مطالبی را مطرح کردند و حتی معظم له در جایی واژه شرمساری را به‌کار بردند که باید مسؤولان و دلسوزان انقلاب به این موضوع و دغدغهه  های رهبری و جامعه بیش از پیش، توجه داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه مسؤولان باید همواره منویات رهبری را نصب العین خود قرار دهند گفت:  اگر مسؤولان قوه مجریه همراه با سایر قوا در این زمینه بهتر عمل می‌کردند چرا نبایدد  رهبری در ابتدای سال به‌جای تشکر و قدردانی، دغدغه‌هایی را مطرح کنند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: رهبری در سخنان و رهنمودهای خود به موضوعات و مشکلات مختلف کشور از جمله معیشت، بیکاری اشاره و در این زمینه مطالبی را مطرح کردند که همه آنها درس است.

وی گفت: اساسا چرا باید کم‌کاری مدیران به‌جایی برسد که رهبری این‌گونه گلایه کنند که این‌ها نشان از عملکرد ضعیف برخی از مدیران دارد.

زاهدی با تاکید بر اینکه باید جلوی واردات کالاهای مصرفی خارجی گرفته شود اضافه کرد: باید واردات کالاهای مشابه خارجی به داخل کشور حرام اعلام شود، این واردات ضربه مهلکی به اقتصادی و اشتغال وارد می‌کند.

وی با یادآوری اینکه اگر به صحبت‌های رهبری بیشتر بپردازیم مسائل جدی زیادی وجود دارد، گفت: مسؤولان امر باید به این نکات بسیار مهم و ارزنده در سال اقتصادی مقاومتی،تولید وو  اشتغال توجه کرده و در راستای تحقق منویات رهبری حرکت کنند.

زاهدی با برشمردن اخراج شماری از کارکنان یکی از واحدهای صنعتی کشور گفت: مجلس به اخراج کارکنان در واحد تولیدی ماشین‌سازی اراک ورود کرده و  آن را بررسی خواهد کرد.

 وی با اشاره به برخی انتصابات تامل برانگیز در دولت افزود: یکی از دلایلی که رکود در جامعه وجود دارد همین موضوع است البته دولت اعلام می‌کند که دولت رکود را رفع کرده است اما اساسا رکود وجود داشته که از علل اصلی این رکود انگیزه نداشتن مدیران و نبود مدیران با انگیزه است که صرفا به دلایل سیاسی به کار گرفته‌شده‌اند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویکرد بانک‌ها تصریح کرد: بانک‌ها در کشور ما در شرایطی که باید به یاری تولید بیایند به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی تبدیل‌ شده و از هدف ها خود فاصله گرفته‌اند.

به گفته وی بر اساس آمارها، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان که باید صرف تولید و اشتغال شود اکنون به‌عنوان سپرده نزد بانک‌ها بوده که به این وجوه سود پرداخت می‌شود.

زاهدی ادامه داد: ۲۰ هزار میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شده که این‌ها به تولید و اشتغال آسیب‌های جدی وارد می‌کند و تبعات زیادی را به دنبال دارد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره ارزیابی از عملکرد دولت در زمینه مبارزه با فساد هم گفت: نمره دولت در برخورد با فساد منفی است و عملکرد ضعیفی را در این مدت از دولت شاهد بوده‌ایم که نمونه‌های آن را در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه داشته که به خاطر عدم نظارت‌ها فساد شکل گرفت. 

وی با طرح این سئوال که آیا مسؤولی در این صندوق به کار گرفته‌شده که از تخصص لازم برخوردار باشد، افزود: متاسفانه افرادی برای این مسؤولیت منصوب شدند که  نتیجه آنن فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان شد و اگر نظارت‌ها دقیق بود، شاید این اتفاق رخ نمی‌داد.

زاهدی بیان داشت: البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از مدت‌ها قبل به موضوع ورود کرده و به مسؤولان مربوطه در این زمینه هشدارهای لازم را داده بود کهه  متاسفانه جدی گرفته نشد.

وی با اشاره به اهدای پاداش‌های بالا برای برخی افراد و یا اهدای خانه‌های مجلل به‌عنوان پاداش هم گفت: مردم ما برای گرفتن ۱۰ میلیون تومان به‌زحمت می‌افتند، بعد چگونه است به برخی از مدیران پاداش‌های میلیاردی به انحای مختلف داده می‌شود،این‌ها نمونه‌ای از ضعف دولت در مدیریت‌ها و نظارت‌ها بوده که در این عرصه با آن مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه این وضعیت باید تغییر کند، گفت: از این‌رو باید مدیران بسیجی، پاک دست، پاک‌دامن، صادق و کاملا متخصص بیایند و کشور را از این وضعیت نجات داده و خارج کنند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش‌های زیادی از کشور به‌ویژه حوزه اقتصادی با مشکل مواجه بوده که اصل و اساس آن به نوع مدیریت‌ها مربوط می‌شود تصریح کرد: اگر روحیه بسیجی بیایید بسیاری از مشکلات کشور قابل‌رفع است.

وی با اشاره به تشکیل جبهه مردمی انقلاب اسلامی افزود: در انتخابات چهار سال قبل به‌واسطه برخی اختلافات اصولگرایان نتیجه لازم گرفته نشد از این‌رو همگرایی و وحدت اصولگرایان برای انتخابات امسال یک اصل است از این‌رو جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی شکل گرفت و جامعه هم این جبهه مردمی را قبول دارند.

زاهدی تاکید کرد: جمنا توانسته یک سازمان‌دهی را شکل بدهد و در راستای ماموریت‌های خود نظر همه استان‌ها را گرفته است و یک اساسنامه تدوین کرده و انتخابات پیش رو راا به‌صورت مهندسی‌شده و با خرد جمعی،عقلانیت مسائل را پیش می‌برد که امیدواریم در انتخابات پیش رو، نتیجه  لازم را بگیریم.

وی گفت: امروز مردم با مشکلات مختلف مواجه بوده که باید نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نباشیم معیشت، رکود و بیکاری در حال رسیدن به نقطه بحرانی است و این به‌عنوان دغدغه‌های رهبری تبدیل‌شده است.

زاهدی تصریح کرد: این در شرایطی است که کشورمان از جنبه‌های مختلف دارای ظرفیت بوده از جمله در زمینه ذخایر معدنی در میان کشورهای منطقه جایگاه نخست را دارد که از این ظرفیت‌ها باید برای توسعه کشور استفاده شود که باعث خودکفایی در عرصه‌های مختلف خواهد شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: نیروی انسانی توانمند وجود داشته که باید از این ظرفیت‌ها برای رشد و توسعه بیش‌ازپیش استفاده شود.  

وی به مباحث فرهنگی و دغدغه‌هایی که جامعه در این حوزه با آن مواجه بوده هم اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از تهاجم فرهنگی غرب  باید سبک زندگی اسلامی جدی گرفته شود، سن اعتیاد پایین آمده و یا مشکلات مختلف فرهنگی و اجتماعی وجود داشته که این‌ها زیبنده مملکت ما نیست و اگر نتوانیم چالش‌ها را کنترل کنیم، ممکن است در آینده با مشکلات مختلفی  مواجه شویم. 

انتهای پیام/حمنبع:خبرگزاری فارس