علی امینی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس اظهار داشت: کشور ما در حال حاضر از نظر نیروی انسانی در بهترین وضعیت چند سال اخیر خود به سر می‌برد. ۵ میلیون دانشجوی در حال تحصیل، ۱۰ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی، تولید گسترده مقالات علمی، ۳۳ میلیون نیروی جوان از ۱۵ سال تا ۴۰ سال. این اتفاقات یعنی اینکه کشور در وضعیت بی نظیری از نظر منابع انسانی قرار دارد.

وی ادامه داد: این آمار‌ها برای خیلی از کشور‌های هم سطح و بسیاری از کشور‌های توسعه یافته یک آرزوی دست نیافتنی است. گستردگی منابع در کشور از دیگر مزایای امروز کشور است. وضعیت بی‌نظیر فعلی، بهترین زمان برای شکوفایی اقتصادی است، توجه به نوع پیشرفت کشور های توسعه یافته ما را به این امر مهم می‌رساند که ما الآن در نقطه عطفی قرار داریم که می‌توانیم، جهش ویژه‌ای در تحول کشور داشته باشیم.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: این جهش نیازمند یک برنامه مدون و  مجموعه‌ای از مدیران انقلابی، کارآمد، متدین و فعال است. امروز غالب مسائل کشور، مشکلات پیچیده‌ای نیستند و مراکز متعددی برای حل آن‌ها راه حل‌های خوبی ارائه داده‌اند.

وی اظهار داشت: تنها و تنها اراده مدیران در اجرای آن راه حل‌ها می‌تواند کشور را به شکوفایی اقتصادی و پیشرفت عظیم برساند، فکر جوان نخبه ایرانی، برای تمام مسائل فعلی کشور، راه حل دارد، اما مدیر غیر‌انقلابی و بی حال و ناکارآمد، اراده ای برای اصلاح وضع موجود ندارد.

امینی بیان داشت: امسال هم مشاهده کردیم که همچون سال‌های گذاشته، یک راهبرد اقتصادی به عنوان نام سال، تعیین شد. سال ۹۵ اما سالی بود که اعلام شد تورم تک رقمی شده و رشد اقتصادی کشور به وضعیت بسیار مطلوبی رسیده اما باید توجه کرد که زمانی می‌توان نسبت به این دستاورد‌ ها ابراز شادمانی کرد که با معیار‌های یک اقتصادی مقاوم، توانسته باشیم به این دستاورد‌ها برسیم.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف گفت: از معیار های یک اقتصادی مقاوم، وضعیت تولید و اشتغال آن کشور است. متاسفانه آمارها نشان می‌دهد که ۶۰ درصد ظرفیت تولید کشور تعطیل است. تورم با چه برنامه‌ای تک رقمی شده؟ وقتی رکود در کشور حاکم شود.

وی در مورد ادعای دولتمردان در تک رقمی شدن تورم تاکید کرد: وقتی وضعیت بیکاری در کشور سر به فلک بکشد عملا پولی در دست مردم نخواهد بود و با کاهش تقاضا مسلما تورم تک رقمی می‌شود و اصلا در علم اقتصادی بین تورم و بیکاری رابطه معکوس برقرار است و این کاهش تورم با معیار های یک اقتصادی مقاوم، سازگار نبوده و باید برای حل این قضیه تصمیم ویژه‌ای اتخاذ شود.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: متاسفانه پس از برجام، برخی مسئولین فکر می‌کردند که با گسیل سرمایه های خارجی، تحولی در وضعیت اقتصادی کشور پیش خواهد آمد اما متاسفانه نه تنها سرمایه‌ای نیامد بلکه پول‌های خودمان هم برگشت داده نشد.

امینی گفت: این نکته را هم باید توجه داشت که اشتغال یک جامعه در اتفاقات اجتماعی آن جامعه بسیار موثر است و وضعیت بیکاری فعلی که در کشور حاکم است می‌تواند منجر به بحران های اجتماعی شود

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف تاکید کرد: مسلما در حال حاضر هم دولت فعلی و هم دولت آینده برای بهبود وضعیت تولید که اشتغال را هم به دنبال دارد باید چاره‌ای بیندیشد

توجه به توان ویژه انسانی داخل کشور، استفاده از سرمایه های داخلی، جلوگیری از قاچاق های کانتینری که انصافا کمر تولید کننده داخلی را شکسته، بهبود کیفیت کالای داخل با همراهی صنعت و دانشگاه، ایجاد یک سازوکار مناسب برای صادرات کالای داخل و فعال شدن وزارت خارجه و سفارت خانه ها در این رابطه، می‌تواند علاج درد این روز‌های اقتصادی کشور باشد.

انتهای پیام/منبع:خبرگزاری فارس