به گزارش “دزفول امروز“، جانبازان و معلولان یکی از اقشار محترم جامعه اند که همچون دیگر افراد حق زندگی دارند و باید تمهیداتی برای تسهیل فعالیت آن ها صورت گیرد.

شاید مهمترین مشکلاتی که جانبازان و معلولین عزیز با آن پنجه نرم می کنند موضوع “رفت و آمد” باشد. آمد و شد این افراد و دیگر کم توانان همچون کهن سالان با صندلی چرخ دار یا عصا از معابر، پیاده روها، ورودی نهادها و مراکز عمومی و … در غالب موارد کاری سخت و طاقت فرسا بلکه غیرممکن است.

به همین منظور روابط عمومی فرمانداری ویژه ی شهرستان دزفول در گفتگو با خبرنگار دزفول امروز از برگزاری نشست مناسب سازی معابر ویژه ی معلولان در سالن جلسات این فرمانداری خبر داد.

معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری ویژه ی دزفول طی این جلسه ابراز داشت: ۹۰ درصد از مشکلاتی که در جهت مناسب سازی خیابان ها، معابر شهری و اماکن عمومی ویژه ی معلولان باید انجام شود وظیفه ی شهرداری ها می باشد.

عبدالحسین پوررکنی ادامه داد: لذا شهرداری ها لازم است توجه و همت ویژه ای در خصوص خدمت رسانی به این قشر و رفع مشکلات آنان داشته باشند.

وی تشریح کرد: تعداد پنج هزار و پانصد معلول (و جانباز) در سطح شهرستان دزفول زندگی می کنند که جهت رفت و آمد خود دچار مشکل هستند.

معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری ویژه ی دزفول اذعان داشت: طبق اعلام بانک ملی، ۱۸ شعبه ی بانک ملی در شهرستان ما وجود دارد که از این تعداد چهار شعبه برای ورود و خروج معلولان مناسب سازی شده اند.

پوررکنی اضافه کرد: همچنین ۱۱ شعبه ی بانک صادرات و دو شعبه ی بانک انصار در شهرستان دزفول وجود دارد که ساختمان برخی از این شعبه ها در طبقه ی همکف است و مشکلی برای تردد معلولان ندارند.

وی تصریح کرد: در ۹۰ درصد طراحی های مدارس جدید شهرستان دزفول احداث سطح شیب دار (رمپ) در نظر گرفته شده است تا دسترسی معلولان و افراد سالمند به این مکان ها تسهیل یابد.

معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری ویژه ی دزفول افزود: علاوه بر این دو مدرسه ی استثنایی در شهرستان دزفول وجود دارد که امکانات ویژه ی معلولان تا حد زیادی برای آنها در نظر گرفته شده و اکثر معلولان از این مدارس برای تحصیل خود بهره می جویند.

پوررکنی در پایان وعده داد: تلاش می شود در خصوص درب، تجهیزات کمک آموزشی و ورود و خروج دانش آموزان معلول نیز تدابیری اندیشیده شود.
کلید