دزفول امروز: روزمرگی ها، خستگی از فضای کار و هزاران دل‌مشغولی دیگر این روزها باعث شده مردم دزفول بیش از گذشته در اماکن تفریحی سطح شهر حضور پیدا کرده و حال و هوایی تازه کنند.
اما اگر شب های تابستان به تفرجگاه های دزفول بروید در گوشه گوشه ی این مکان های عمومی تفریحی شاهد کلکسیونی از تخلفات قانونی و معضلات فرهنگی توسط مردان و حتی زنان جوان خواهید بود.
در این روزها که بدلایل مختلف ناهنجاری های بسیاری به هنجار تبدیل شده می خواهم از پدیده ای برایتان بنویسیم که قبحش در حال فرو ریختن و نابودی است تا شاید مسئولان نظارتی و فرهنگی تدابیری برایش بیاندیشند.

شیوع سگ گردانی در پارک های دزفول!
در این فضاها که باید امنیت و آرامش خانواده ها مهیا باشد، پدیده ی سگ گردانی بین برخی شهروندان دزفولی در حال رواج است. آیا مسئولان نباید برای شهروندانی که شاهد حضور افسار گسیخته ی جوانانی افسار سگ به دست در پارک ها هستند و با خودخواهی هر چه تمام تر فرهنگ عمومی را زیر پا می گذارند فکری کنند؟ مسئول حفظ فرهنگ عمومی و امنیت اخلاقی و روانی مردم کیست؟


یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: اینجا یک فضای عمومی است، قرار نیست هر شهروندی مطابق سلیقه و علاقه های خودش رفتار نماید.

این شهروند دزفولی ادامه داد: اشخاصی که حیوانات (سگ) خودشان را برای هواخوری به پارک می آورند افرادی هستند که بدون اعتنا به ترس و انزجار دیگران با روح و روان مردم بازی می کنند.
وی در ادامه خطاب به مسئولین شهرش پرسید: «چرا نباید با این افراد که فضاهای عمومی را تصاحب و آلوده می کنند، هیچ برخوردی نشود؟»
دیگر شهروند دزفولی در این زمینه عنوان کرد: من و دوستم روی نیمکت پارک نشسته و در حال صبحت بودیم. ناگهان با ترس و وحشت ناشی از صدای دلخراش پارس سگی از جا پریدیم. ما تا چند ثانیه فقط سگ را نگاه می کردیم؛ اگر قلاده ی سگ از دست صاحبش رها می شد چه اتفاقی که برای ما نمی افتاد؟… جای تعجب دارد که چرا مسئولین با این معضل اجتماعی برخورد نمی کنند؟

مردم
او ادامه داد: جای تاسف است آن چنان که باید و شاید به صورت جدی با مزاحمان و سلب کنندگان آرامش مردم برخورد نمی شود. مردم انتظار دارند از آنچه باعث سلب آرامش عمومی‌‌شان می شود جلوگیری به عمل آید.

آرامش مردم سیری چند؟

با خانواده برای تفریح و گذران ساعتی خوش به پارک رفته بودیم. پس گذشت دقایقی با صدای دلخراش گاز موتور توجهمان به موتورسواری جوان جلب شد که در پارک با سرعت زیاد مشغول حرکات نمایشی بود. این فرد ناگهان کنترل تعادل موتورسیکلت خود را از دست داد و به سرعت روی زمین کشیده شده و به سمت خانواده ای که در نزدیکی ما بودند می رفت. خدا رحم کرد که اتفاق ناگواری نیفتاد ولی ترس ناشی از حادثه آرامش را از مردم حاضر در محل گرفت.

حبس نفس در طبیعت!

اگر شب های تابستان را برای پیاده روی و قدم زدن در پارک ها انتخاب کنید مجبور می شوید به جای استشمام هوای پاکیزه ی طبیعت پارک، دود نفس گیر قلیان را تحمل کنید.
همچنین زنان و دختران جوانی منظر دیدتان را اشغال می کنند که از چنین عمل زیر سوال برنده شان یک بانو هم هیچ ابایی ندارند!
آیا درست است زنان و مادران این سرزمین که کانون اصلی خانواده را تشکیل می دهند این چنین در پارک ها بنشینند و کنار دیگر مردان قلیان بکشند؟

مسئولان مربوطه دست بکار شوند!

با این حال طرح نظارت بر پارک ها طی سال های گذشته اتفاق افتاده است هر چند مقطعی ولی تا حدودی جوابگو بوده اما متاسفانه پس از مدتی قطع می شود و باز هم شاهد ادامه ی این ناهنجاری ها هستیم.

آیا مسئولین در چنین شرایطی نباید فکری بنیادی و طرحی اساسی ارائه داده و اجرایی کنند؟

فاطمه دقاق نژاد – دزفول امروز