به گزارش “دزفول امروز“، هفتم تیر سالروز شهادت شهید مظلوم بهشتی و هفتاد و دو یار وفادار او بدست منافقین کوردل است که با شقاوت تمام دفتر حزب جمهوری اسلامی را در سال ۱۳۶۰ منفجر کردند. از جمله شهدایی که در این حمله ی تروریستی به شهادت رسید سید محمد کاظم دانش اهل دزفول که نماینده ی شوش و اندیمشک بود.

به همین مناسبت و به منظور آشنایی مخاطبین گرامی با سیره ی شهید سرویس فرهنگی – سیاسی دزفول امروز مصاحبه ای را با سید محمد ابراهیم دانش، برادر شهید مذکور ترتیب داده است که بعلت نقص فنی سایت با چند روز تاخیر تقدیم شما می شود:

به عنوان اولین سوال لطفا مختصری از زندگی شهید برایمان بگویید

شهید سید محمد کاظم دانش در خانواده ای روحانی که از جانب پدر و هم از طرف مادر خانواده ها از طیف روحانیت و مشهور شهرستان دزفول بودند در سال ۱۳۱۸ دیده به جهان گشود. مادر شهید در دوران طاغوت به دختران محله آموزش قرآن و مسائل شرعی می داد در نتیجه شهید در همان سال های اولیه ی تولد تلاوت قرآن و بسیاری از مسائل شرعی را در خانه فرا گرفت.

در شش سالگی زمانی که می خواستند در دبستان ثبت نامش کنند او کتاب های دبستان را از بر بود. در هشت سالگی به کودکان آموزش هم می داد. در سیزده سالگی برای تحصیل حوزوی وارد مدرسه ی آیت الله سید اسد الله نبوی (ره) می شود و مدت سه سال در آنجا مشغول به تحصیل گردیده و پس از آن به قم هجرت می نماید.

در قم نزد امام خمینی (ره)، آیت الله بروجردی (ره) و آیت الله داماد (ره) تلمذ کرد.

شهید چگونه وارد فعالیت های اجتماعی و سیاسی شد؟

او ابتدا در حوزه با تفکرات انقلابی حضرت امام آشنا شد و پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ و حمله ی سربازان طاغوت به مدرسه ی فیضیه در آن محل حضور داشت که به کمک یکی از علما که بر اساس شواهد احتمالا آیت الله اراکی (ره) بوده است از محل دور می شود.

پس از واقعه ی خرداد ۴۲ برای روشنگری مردم در شهرهایی مانند دزفول، اهواز، شوش و اندیمشک و دیگر شهرهای کشور به سخنرانی می پرداخت که این روند تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت.

پس از پیروزی انقلاب امامت جمعه ی شهرستان شوش را عهده دار شدند و در منبر نمازجمعه به روشنگری مردم می پرداخت.

با مراجع تقلید فعلی هم ارتباط داشت؟

در زمان شاه تنها نشریه ای که از طرف حوزه ی علمیه بدون دخالت دولت در بسیاری از نقاط دنیا به چاپ می رسید، نشریه ی “مکتب اسلام” بود که شهید دانش عضو هیئت تحریریه ی این نشریه بود. در کنار او حضرات آیات مکارم شیرازی، حق شناس و سبحانی از جمله ی اعضای هیئت تحریریه ی این نشریه بودند.

سیدمحمدابراهیم دانش در لباس پاسداری کنار برادر شهیدش

از دوران نمایندگی او و چگونگی ارتباطش با شهید بهشتی برایمان شرح دهید

در دوره ی اول مجلس هر شخصی اجازه ی ثبت نام داشت و شرایط خاصی برای داوطلبین لحاظ نشده بود به همین دلیل عده ای ثبت نام کردند که تفکرات التقاطی داشته و گرایش به مجاهدین خلق داشتند.

زمانی که شهید دانش از موضوع اطلاع پیدا کرد و احتمال رای آوری این افراد را با توجه به تبلیغاتی که کرده بودند هم می داد، احساس مسئولیت کرده و کاندیدا شد.

شهید دانش کوچک ترین هزینه ای برای ورود به مجلس نکرد بلکه با توجه به شناختی که مردم از وی داشتند او را به عنوان منتخب خودشان انتخاب نموده و بسیاری از مردم با هزینه ی خودشان برایش تبلیغ کردند.

شهید دانش در سخنرانی پیش از برگزاری انتخابات بیان کرد که اگر حتی یک رای با تخلف به نفع من به صندوق ریخته شود این رای حرام است.

اخلاق و رفتار اجتماعی شهید و مردم داری او چگونه بود؟

فردی بسیار خوش اخلاق و متین بود. در عین اینکه بسیار شجاع بود و در مقابل عمال طاغوت و نوچه های آنها صلابت داشت با محرومین و ضعیفان جامعه خوش رفتار و نرم خو بود و در صدد حل مشکلات آنان بر می آمد.

در زمان حمله ی صدام به ایران در دوران دفاع مقدس زمانی که دزفول را موشک باران می کردند طرفداران بنی صدر دنبال متشنج کردن جو استکبار ستیز و تضعیف روحیه ی مقاومت مردم بودند و این گونه جلوه می کردند که تحمیل این حملات بخاطر روحانیت است.

شخصی که تحت تاثیر این تبلیغات قرار گرفته بود به برادرم پرخاش کرد که با ملاطفت و اخلاق نیک شهید مواجه شد. او به آیه ی شریفه ی اشداء علی الکفار و رحماء بینهم بسیار پایبند بود.

برادرم مجتهد بود و تنها شهید استان خوزستان هست که به درجه ی اجتهاد رسیده است.

آیا شهید دانش در گروه منصورون عضویت داشت؟

شهید از گروه های مبارز بر ضد ستم شاه حمایت می کرد. او عضو گروه منصورون نبود ولی از نظر اعتقادی و مالی کمک کننده به این گروه بودند و اشون به نوعی راهنما و خط دهنده به گروه منصورون بودند.

مبارزات شهید با انحرافات چگونه بود؟

سال ۵۴ کمونیست ها در دزفول فعال بودند و عقاید خود را تبلیغ می نمودند. شهید دانش به دلیل این که از گسترش و نفوذ کمونیسم در میان جوانان شهر جلوگیری کند اقدام به برگزاری مناظره با کمونیست ها در مسجد زرگران کرد.

برادرم با هر نوع انحرافی مقابله می کرد، در موضوع انحراف عزاداری که با قدرت تمام جلوی انحرافات ایستاد و شرط خود برای قبول امامت جماعت مسجد محمدی را کنار گذاشتن سبک چوب زنی و برهنه نبودن عزاداران قرار داد.

مصاحبه گر: فاطمه دقاق نژاد
تنظیم: سعید نصیرگلی