به گزارش “دزفول امروز“، امام جمعه ی موقت شهرستان دزفول در ایام شب های قدر ماه مبارک رمضان سفری تبلیغی به شهر ارزروم کشور ترکیه داشت.

حجه الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه با بیان گزارشی از سفر خود به خبرنگار این پایگاه گفت: به اقتضای فعالیت های علمی، فلسفی، فرهنگی به کشورهای مختلف سفر کرده و در همایش های علمی حضور می یابیم ولی این سفر بیشتر جنبه ی تبلیغی داشت که البته نشست های علمی هم برگزار شد.

رئیس مؤسسه ی پژوهشی حکمت و فلسفه ی ایران شهر ارزروم ترکیه را شهری سیاسی، اقتصادی، نظامی و تاریخی در ترکیه دانست و افزود: دانشگاه آتاتورک ارزروم از نهادهای مهم این شهر محسوب شده و دارای ۱۵ دانشکده، ۱۷ مدرسه ی عالی، ۶ انستیتو، ۱۰ مرکز تحقیقاتی و ۲ بیمارستان تحقیقاتی می باشد.

این مبلغ بین المللی اذعان داشت: در کشور مسلمان ترکیه از جمعیت ۸۰ الی ۷۵ میلیون نفری نزدیک به ۲۰ میلیون نفر علوی ساکن هستند.

وی اظهار کرد: بیشتر شب ها با دانشجویان ایرانی مقیم ارزروم جلسه داشتیم و مباحث قرآنی مطرح بود، و روزها نیز جلسات متعددی با بعضی از دانشکده ها و سازمان دیانت برگزار می گردید و همچنین با حضور در اماکن میراث فرهنگی این شهر با مردم نیز ارتباط برقرار می شد.

رئیس مؤسسه ی پژوهشی حکمت و فلسفه ی ایران از علاقه مردم ترکیه به ایران و مقام معظم رهبری سخن گفت و خاطرنشان کرد: علی رغم تبلیغات فراوان ضد ایرانی، بسیاری از مردم به ایران، انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری علاقه مند بوده و اظهار می کردند که رهبر انقلاب در قلب آنها جای دارد.

خسروپناه تصریح کرد: شهر ارزروم یک شهر مذهبی تلقی می شود، تمام اقشار مردم در فرهنگ خود حرمت ماه مبارک رمضان را حفظ می کنند و در طول این سفر ۱۱ روزه یک نفر مشاهده نشد که در ملاء عام روزه خواری کند.

این مبلغ مذهبی ادامه داد: با دو نهاد مهم شهر فوق، دانشگاه آتاتورک و سازمان دیانت جلسه ای برگزار شد، تمام امور فرهنگی، تبلیغی و دینی زیر نظر سازمان دیانت بود و مسئول آن توسط شخص رئیس جمهور تعیین شده و برای هر استان یک مسئول به نام مُفتی تعیین می نمودند.

وی اضافه کرد: مُفتی آنجا علاقه مند بود که اطلاعاتی در خصوص اعتقادات، دیدگاه ها و باورهای شیعیان در مسائل مختلف به دست بیاورد.

رئیس مؤسسه ی پژوهشی حکمت و فلسفه ی ایران مذهب اغلب افراد را حنفی عنوان و اعلام کرد: سازمان دیانت ترکیه از نظر علم و دانش سطح بالایی نداشت و بسیار قابل توجه بود که شناخت و اطلاعات نهادی که امور دینی را بر عهده دارد نسبت به مذهب تشیع بسیار ضعیف باشد.

خسروپناه با اشاره به طرح مباحثی در خصوص ادیبان ایرانی ابراز کرد: عموم مردم بر اثر عواملی، از ادبیات فارسی فاصله گرفته اند ولی گروه ادبیات فارسی دانشگاه ارزروم در این زمینه فعالیت فراوان داشته و کتبی را از جمله شاهنامه ی فردوسی به زبان ترکی استانبولی ترجمه کرده اند که مورد استقبال فراوان قرار گرفته است.

این مبلغ دینی تصریح: استقبال از کتب ترجمه شده ی ایرانی نشان می دهد که فرهنگ ما ایرانیان به فرهنگ مردم مسلمان ترکیه نزدیک می باشد.

وی به وجود گروه فلسفه در دانشگاه ارزروم اشاره کرد و افزود: متأسفانه در کشور ترکیه نه در دانشکده الهیات و نه در سازمان دیانت موضوعی به نام فلسفه مطرح نشده و از مباحث فلسفی به دور هستند و حتی در گروه فلسفه ی دانشگاه نیز مباحث فلسفی بصورت سطحی و رقیق مطرح می شود.

رئیس مؤسسه ی پژوهشی حکمت و فلسفه ی ایران بیان داشت: در یکی از این جلسات بحثی با موضوع اندیشه های عرفانی امام خمینی(ره) مطرح شد که خلاصه ای از عرفان نظری و عملی ایشان را به زبان ساده توضیح دادیم.

خسروپناه در پاسخ به سؤال خبرنگار در خصوص انعکاس جلسات توسط رسانه های ترکیه تصریح کرد: به دلیل اتفاقات و مسائل داخلی، تمام امور زیر نظر شخص رئیس جمهور می باشد، کشور حالت امنیتی به خود گرفته، رسانه ها با احتیاط وارد شده و نمی توانند مانند رسانه های کشور ایران آزادانه اقدام نمایند.

خبرنگار این پایگاه از دکتر خسروپناه پرسید که آیا با توجه به اظهارات رئیس جمهور ترکیه در خصوص نفوذ و گسترش ایران در سوریه، محدودیت نداشتید؟

این مبلغ بین المللی در پاسخ به سؤال ما اظهار کرد: ایران و ترکیه برای رفت و آمد به ویزا نیاز ندارند و ضمنا اکثر برنامه ها و جلسات ما با ایرانیان مقیم ترکیه بود، ترکیه با نشست های معمولی و عمومی مشکل ندارد البته اگر احساس کند که ایرانیان در صدد ترویج تفکر خود می باشند قطعا برخورد خواهد کرد.

وی تأکید کرد: برای حفظ امنیت ایران، منافع ملی و بین المللی باید از سوریه حمایت و حفاظت نماییم که بحمدلله توان داعش به حداقل رسیده است.

رئیس مؤسسه ی پژوهشی حکمت و فلسفه ی ایران با اشاره به اینکه ایران بدنبال تغییر مذهب سوریه نبوده است افزود: دفاع ایران در سوریه دفاع مذهبی نبود بلکه سوریه را مورد حمایت امنیتی قرار داده بود و اگر سوریه به دست داعش افراطی قرار گیرد به سوریه بسنده نکرده و به مرزهای ایران وارد می شود.

خسروپناه ادامه داد: نسبت ناروایی به ایران داده می شود مبنی بر اینکه ایران در نظر دارد همه را شیعه کند ولی باید بدانند که ایران نیازی به این کار ندارد و ضمنا مهمترین عنصر تشیع، محبت به اهل بیت(ع) است که بسیاری از اهل تسنن این محبت را در دل دارند.

این مبلغ مذهبی مطرح کرد: تشیع علاوه بر مذهب، یک فلسفه، اندیشه و تفکر است و تفکر با اجبار قابل انتقال نیست بلکه باید خود انسان این تفکر را شناخته و بپذیرد تا به آن گرایش یافته و در جان بنشیند.

وی ارزیابی خود را از این سفر تبلیغی، فرهنگی و علمی که سؤال خبرنگار این پایگاه بود را بدین شرح بیان کرد: سفر فوق چند پیامد مثبت داشت: اول اینکه ارتباطات بین المللی و گفتگوی فرهنگی و بیان تفکر خود با زبان منطق موجب تغییر نگاه افراد به اسلام ایرانی و تشیع ایرانی شده و تبلیغات ایران هراسی و شیعه هراسی را به حاشیه می برد.

رئیس مؤسسه ی پژوهشی حکمت و فلسفه ی ایران پیامد دیگر این سفر را آشنایی با بعضی منابع و ترجمه آنها بیان کرد و افزود: چنین سفرهایی موجب آشنایی با ترجمه ی برخی متون شده تا جایی که فرهنگ ترجمه ی آثار حکیم فردوسی و فرهنگی ایران به زبان ترکی استانبولی مورد استقبال واقع گردید و نیز یکی از آثار اصلی این سفر پاسخ به سؤالات دانشجویان ایرانی در زمینه ی مباحث قرآنی بود.

خسروپناه در پایان این گفتگو تبیین کرد: سفر مبلغین موجب می شود که ایرانیان مقیم ترکیه، اصالت ایرانی بودن و زبان فارسی را حفظ کرده و فراموش نکنند.

علاقه