به گزارش “دزفول امروز”، یک حلقه خزنده ی مار از گونه ی افعی در طبیعت شهرستان دزفول رها سازی شده و به آغوش محیط زیست بازگشت .

روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول ضمن بیان خبر فوق گفت: این مار که به محدوده ی اداری سد انحرافی سنجر وارد شده بود پس از اطلاع رسانی از سوی مدیریت سد مذکور، با اعزام نیروهای آتش نشانی دزفول زنده گیری و تحویل ما شد.

وی اضافه کرد: اداره ی حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول پس از دریافت این خزنده، آن را در طبیعت دزفول و محدوده ی منطقه ی حفاظت شده ی دز رها نمود.

رئیس اداره ی حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول نیز در این خصوص ابراز داشت: مار از گونه های مفید محیط زیست است که نقش مهمی در چرخه ی طبیعت داشته و با تغذیه از جوندگان در کنترل آن ها و بیماری هایشان نقش دارد.

فرهاد قلی نژاد ادامه داد: اگر انسان مزاحمتی برای این گونه ی حیات وحش ایجاد نکند آزاری ندارد و همچنین انسان باید در محیط هایی که احتمال دارد زیستگاه گونه ی مار و سایر خزندگان بوده موارد ایمنی را رعایت کند.

وی بصورت ویژه به کشاورزان و دامداران هشدار داد حین تردد در مزارع و مکان های دارای پوشش گیاهی انبوه از چکمه و کفش های مناسب جهت جلوگیری از مار گزیدگی و عقرب گزیدگی استفاده کنند.

رئیس اداره ی حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول همچنین از شهروندان شهرستان خواست هنگام مشاهده ی مارها و انواع خزندگان دیگر هرگز نسبت به کشتن آنها اقدام نکنند.

شایان ذکر است مارها معمولا طی فصل گرم سال بیشتر مشاهده شده و حرکت می نمایند که نیاز است افرادی که در محیط های طبیعی تردد دارند موارد ایمنی را رعایت نموده و خانه های روستایی و عشایری جهت جلوگیری از انواع خزندگان و به ویژه مارها ایمن سازی شده و شکاف ها و درزها مسدود گردد.

شهرستان دزفول با داشتن باغ ها، مراتع، مزارع و رودخانه زیستگاه انواعی از خزندگان همچون چند گونه ی مار می باشد.

زنده گیری افعی توسط نیروهای سازمان آتش نشانی دزفول