به گزارش خبرگزاری فارس، نشست خبری بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی پیوند اعضا و بیماری‌های خاص در مالاگای اسپانیا امروز با حضور خبرنگاران برگزار شد و مهین فرهادی‌زاد دبیر فدراسیون پاسخگوی خبرنگاران بود.

وی در ابتدای این نشست درباره وضعیت کاروان اعزامی ایران به این مسابقات گفت: در حدود ۱۹ تیم در این رقابت ها در ۲ بخش زنان و مردان به این مسابقات اعزام خواهند شد، از کاروان ۸۰ نفره ایران ۳۰ ورزشکار خانم و ۵۰ ورزشکار آقا به رقابت با حریفان خود از روز یکشنبه هفته آینده خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: مسابقات به مدت یک هفته به طول انجام خواهد گرفت و در کنار حضور برخی از ورزشکاران پیوند اعضاء و بیماری‌های خاص نفراتی از خانواده‌های آنها نیز در کنارشان خواهند بود تا به نوعی باعث شارژ روحی این ورزشکاران هم شوند.

دبیر فدراسیون پسوند اعضا با اشاره به برگزاری اردوهای تمرینی پیش از این مسابقات گفت: برای اینکه ورزشکاران ما آماده به میدان بروند اردوهای تمرینی از سال گذشته تشکیل شد و ۶ اردو برای ۱۹ رشته ورزشی در نظر گرفتیم. به طور کلی ورزشکاران اعزامی ما به مالاگا نسبت به دوره گذشته از نظر کمی ۲٫۵ برابر افزایش داشته است و این نشان از رشد این فدراسیون در سال‌های گذشته است.

فرهادی‌زاد رشته‌های دوچرخه‌سواری، تنیس، پتانک، اسکواش، بولینگ، دارت و دو میدانی را رشته‌هایی عنوان کرد که بیشترین ورزشکار را از ایران در خود می‌بیند و نمایندگان ایران در این ماده‌های ورزشی به رقابت با حریفان خود خواهند پرداخت.

دبیر فدراسیون پیوند اعضا و بیماری‌های خاص ادامه داد: ما در این مدت سعی کردیم اردوهای متعددی داشته باشیم. ۶ اردو برای ۱۹ رشته ورزشی برگزار شده است و اغلب ورزشکاران در مجموعه‌های ورزشی آزادی اسکان داشتند. مجموعه‌های ورزشی انقلاب، سالن حجاب و دیگر مراکز هم در این زمینه یاری شایانی به ورزشکاران این رشته داشتند و ما حتی توانستیم دوره‌های کلاس‌های آموزش پزشکی ورزشی را برای این ورزشکاران در نظر بگیریم. از ۲ هفته گذشته نیز آخرین آزمایشات بر روی این ورزشکاران انجام گرفته تا آنها بتوانند به راحتی و با آرامش خاطر در این رقابت‌ها حضور داشته باشند.

فرهادی‌زاد میزان پاداش مدال آوران ورزشکاران پیوند اعضاء را در دوره گذشته پایین عنوان کرد و اظهارداشت: امیدواریم میزان پاداش مدال آوران از دوره گذشته به طور مثال برای مدال طلا ۴ سکه طلا بود افزایش یابد به نوعی ورزشکاران هم نسبت به اینکه با دیگر ورزشکاران از نظر تعداد جوایز تفاوت دارند گلایه‌مند هستند و ما امیدواریم وزارت ورزش هرچه زودتر گامی‌ بلند برای رفع این مشکل هم بردارد و به نوعی زحمات این ورزشکاران هم دیده شود.

دبیر فدراسیون پیوند اعضا و بیماری‌های خاص به برنامه‌های این فدراسیون هم اشاره کرد و گفت: سعی بر این شده است که این فدراسیون از قوت‌ها و فرصت‌هایی که در بیرون از مجموعه وجود دارد بهره‌مند شود. در حال حاضر این فدراسیون نه یک زمین تمرین دارد و نه یک استادیوم و به نوعی غریب است و باید بیشتر شناسانده شود. می‌خواهیم این باور را به وجود آوریم تا ورزشکاران رشته‌های پیوند اعضا تحت پوشش دیگر فدراسیون‌ها هم قرار بگیرند. در حال حاضر تفاهم‌نامه‌ای با ۱۲ فدراسیون داشته‌ایم و آنها یاری‌های شایانی در این‌باره به ما کرده‌اند.

فرهادی‌زاد با اشاره به اینکه دنبال فضایی هستیم تا یک آکادمی ورزشی در خصوص ورزشکاران پیوند اعضاء ایجاد کنیم، گفت: در حال حاضر عمر این فدراسیون ۲ الی ۳ سال است و البته نگاه وزارت ورزش هم نگاهی مثبت بوده است. به دنبال این هستیم تا یک آکادمی تحت عنوان ورزشکاران پیوند اعضاء داشته باشیم تا فضایی مناسب را برای ورزش این ورزشکاران به وجود آوریم. در این‌باره قطعاً وزارت ورزش می‌تواند یاری زیادی به ما داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بهترین جایگاه ورزشکاران پیوند اعضای ایران در جهان رده پنجمی بوده است و در دوره قبل ما توانستیم در مکان ششم جهان بایستیم. امیدوارم با برنامه‌ریزی‌هایی که حاصل شده بتوانیم این رتبه را بار دیگر تکرار کنیم. ما باید به هر حال ملاحظات پزشکی را در این ورزشکاران داشته باشیم به همین دلیل حفظ سلامتی آنها مهمترین اولویت ماست و قطعاً براساس ظرفیت و توانایی آنها انتظار مدال‌آوری از این ورزشکاران خواهیم داشت.

فرهادی‌زاد عنوان داشت که مدال آوران این رشته‌های ورزشی عضو صندوق حمایت از ورزشکاران نیستند و یادآور شد: وزارت ورزش در این‌باره یاری شایانی داشته باشد تا این ورزشکاران پیوند اعضاء مانند سایر رشته‌های ورزشی عضو صندوق حمایت از ورزشکاران شوند.

انتهای پیام/سمنبع :فارس