به گزارش خبرگزاری فارس، حمید بنی‌تمیم با بیان این مطلب افزود: با توجه به مکاتباتی که کمیته بین‌المللی المپیک در چند ماه گذشته در مورد اساسنامه فدراسیون‌های ملی چندین کشور، از جمله ایران، با چند فدراسیون‌های جهانی ذیربط انجام داده بود؛ اساسنامه فدراسیون کشتی ایران نیز از سوی اتحادیه جهانی کشتی، مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: پس از این بررسی، اتحادیه جهانی حدود ۳ ماه قبل، طی نامه‌ای که به فدراسیون ایران ارسال نمود، اشکالاتی را به اساسنامه فدراسیون کشتی ایران وارد دانست. از جمله آن اشکالات؛ دولتی بودن مجمع فدراسیون کشتی ایران بود که با ذکر مصادیقی چون؛ عضویت؛ حق رای و اعمال نظر افرادی که سمت‌های رسمی و دولتی در دستگاه ورزش ایران دارند و یا حضور نمایندگان سایر دستگاه‌های دولتی در مجمع فدراسیون، اتحادیه جهانی مدعی شد که این موضوع، با اصول خودمختاری و استقلال فدراسیون‌ها که در اساسنامه اتحادیه جهانی و منشور کمیته بین‌المللی المپیک صریحا قید شده؛ مغایر است.

دبیرکل شورای کشتی آسیا تصریح کرد: همچنین مصادیق دیگری مثل نقش وزارت ورزش بعنوان مسئول اصلاح اساسنامه فدراسیون کشتی ایران، یا اینکه چرا احکام چهار عضو اجرایی فدراسیون ایران توسط رئیس سازمان ورزش امضا و تایید می‌شود و نیز دخالت در برکناری رئیس فدراسیون توسط وزیر ورزش و نیز تعیین جانشین رئیس فدراسیون مستعفی یا برکنار شده توسط وزیر ورزش و جوانان بجای مجمع؛ از دیگر ایراداتی است که اتحادیه جهانی کشتی به اساسنامه فدراسیون ایران وارد نموده است.

وی تاکید کرد: اتحادیه جهانی به نبود بند مشخصی در خصوص مبارزه با دوپینگ و نیز عدم توجه به نقش دادگاه بین‌المللی وابسته به کمیته بین‌المللی المپیک، بعنوان تنها دادگاه خارجی قضاوت ورزشی در اساسنامه مذکور نیز ایراد گرفته است.

دبیرکل شورای کشتی غرب آسیا خاطر نشان کرد: اتحادیه جهانی در ۲ بخش از نامه مذکور به فدراسیون کشتی ایران اعلام کرده که شرط ادامه عضویت و فعالیت ایران در اتحادیه جهانی کشتی، اصلاح اساسنامه و اخذ تاییدیه اتحادیه خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه ما همان زمان (۳ ماه قبل) مطابق ضوابط جاری کشور، موضوع را به صورت رسمی به اطلاع مسئولان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک رسانده‌ایم، اظهار داشت: از طرف دیگر اشکالات اعلام شده را نیز با یاری یک تیم حقوقی برطرف نموده و پیشنهادات اصلاحی خود را مجددا به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم. منتظر هستیم تا در اسرع وقت با رفع دقیق این نواقص از سوی مراجع ذیصلاح، موضوع را به اتحادیه جهانی ارسال نماییم.

بنی‌تمیم افزود: واقعیت این است که کشتی ایران رقبای قدرتمند و صاحب نفوذی در اتحادیه جهانی کشتی دارد که ممکن است از هر ابزاری برای توقف حرکت فنی و مدیریتی کشتی ایران در دنیا استفاده کنند. بویژه ابزاری مانند چنین موضوعاتی که حمایت‌های مرجع بزرگی مانند کمیته بین‌المللی المپیک را نیز در پشت سر خود دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این درست است که فدراسیون ایران در این چند سال توانسته رابطه‌ای بر مبنای تعامل با اتحادیه جهانی داشته باشد، اما باید بدانیم، طرح چنین موضوعات جدی در صحنه بین‌المللی که از سوی مراجعی چون کمیته بین‌المللی المپیک دنبال می‌شود، بسیار فراتر از قدرت تعاملی ایران با اتحادیه جهانی است و در واقع می‌تواند تمام تلاش چند ساله دیپلماتیک کشتی ایران در دنیا را متوقف کند.

انتهای پیام/سمنبع :فارس