به گزارش “دزفول امروز“، با حضور ناصر نظری رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان دزفول در دفتر ما، “میزگرد صمیمانه #دزفول_امروزی با مسئولین” برگزار شد. قبلا بخش اول آن به مخاطبین محترم ارائه شده*. در زیر بخش دوم این نشست صمیمانه تقدیم می شود:

نمی‌شود شما فعالین اقتصادی را برای اسپانسری تیم‌ها دعوت کنید؟

شرکت‌های دزفول معدودند. در زمینه‌های دیگر سراغ شرکت تازه تاسیس فولاد رفتیم اما نمی‌پذیرد. همه مسئولین علاقمندند دزفول تیم ورزشی در بالاترین سطح کشور داشته باشد. اما بودجه نداریم. بودجه سالانه اداره ۱۵۰-۲۰۰میلیون تومان است که صرف هزینه جاری و کمک به هیئت‌های ورزشی می شود. ۳۶هیئت ورزشی داریم. اگر به آنها سالانه مبلغ بسیار ناچیز ۲میلیون تومان بدهیم ۷۶میلیون تومان می‌شود.

روند باید خصوصی شود و افرادی با توجه به امکانات شهرستان باشگاه‌داری کنند. بخش خصوصی هدفش درآمدزایی است. بس از محاسبه می بیند این عرصه سودآور نیست وارد نمی شوند. خیران شهرستان هم در حد توان کمک می‌کنند.

برنامه استفاده از نخبگان ورزشی دزفول که در سطح کشور یا بین‌الملل نامدار هستند چیست؟

نخبگان ورزشی زیادی داریم. بسترش فراهم شده اگر مایل باشند کلاس‌هایی در دزفول برگزار کنند. مانند آقای غلام پاکدل فوتبالیست مطرح کشور که کلاس‌های مدارس فوتبالش از ۱۲مرداد آغاز شده.

چه حمایت‌هایی از ورزشکاران در مسابقات بین‌المللی و کشوری صورت می‌پذیرد؟

شهرستان طبق شرح وظایف ورزشکار را تا سطح استانی حمایت می‌نماید. با موفقیت در مرحله استانی، منتخب استان شده و حمایتش وظیفه اداره کل است. در مسابقات بین‌المللی فدراسیون مسئول خدمات اوست و از توان یک شهرستان خارج است.

امکانات سخت افزاری شهرستان دزفول چه سطحی است؟

حد استاندارد سرانه ورزشی برای هر ورزشکار ۳متر است. متاسفانه در دزفول زیر ۱متر است.

۹سالن چند منظوره داریم. سهم بخش مرکزی ۳سالن با کیفیت متوسط به پائین است. البته به شکل مناسبی مدیریت شده‌اند. چمن ورزشگاه مجدیان ۴۵سال قدمت دارد. ۱۱سالن تمرینی، ۴۵زمین خاکی و ۲۱زمین چمن هم در شهرستان داریم. دزفول ۳عدد و شهرهای اقماری و روستاهای تابعه ۱۸زمین چمن دارند.

تنها استخر سرپوشیده شنا حدودا ۱۹ساله و نیازمند مرمت است. از سال۸۶ گلنگ استخر دیگری در کوی اندیشه زمین خورده. امسال با واگذاری به بخش خصوصی تکمیل آن از سر گرفته شده. صفی آباد یک استخر دارد که در تلاشیم سال آینده افتتاح شود.

یک سالن تمرینی به مساحت حدودی ۳۰۰متر توسط یکی از خیرین دزفول در حال احداث است.

برای ورزش شهر‌های اقماری چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید؟

تمام آن ها از امکانات ابتدایی ورزشی برخوردارند.

*** سوالات مردمی

اعزام بانوان تکواندوکار به مسابقات برون مرزی تماما با هزینه شخصی بوده و گله‌مند بودند که تجلیلی از آنان نشده؟

سالانه ورزشکاران زیادی در رشته‌های مختلف در سبک‌های آزاد شرکت می‌کنند. باید هزینه آن را شخصا بپردازند. اما اگر فدراسیون آنان را اعزام کند هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.

اداره کل پایان هر سال از نفرات برتر هیئت‌های ورزشی تجلیل می‌نماید. این تجلیل بر اساس رتبه‌های کسب شده در رقابت‌هاست.

متاسفانه بودجه کافی برای جبران زحمات و هزینه ورزشکاران نداریم. اما به همت نماینده و شورای شهر و اداره ورزش به ورزشکاران موفق هدایایی هرچند ناچیز داده می‌شود. ما همواره به اندازه دلگرمی و تقدیر در حد بضاعتمان همراه آنان بوده‌ایم.

پیامی داشتیم که باشگاهمان را مجبور به تهیه جوایزی برای برنامه پیاده‌روی هفتگی کرده‌اند که در توان باشگاه نیست

هر باشگاه را ملزم به یک هزینه ۱۵۰هزار تومانی در سال کرده‌ایم. این برای جذب مردم به ورزش و نیز یک تبلیغ برای باشگاه است.

این تصمیم طی جلسه‌ای با موسسین باشگاه‌ها، با اکثریت قاطع اتخاذ شد. باشگاه‌ها از مالیات و عوارض معافند. هزینه برق آنان نیز تعرفه ورزشی بوده و تخفیف دارد.

برخی روسا و کارکنان هیئت‌های ورزشی در آن رشته تخصص و تجربه ندارند.

انتخاب رئیس هیئت برعهده استان است. شهرستان فقط پیشنهاد می‌دهد. همواره تلاش کرده‌ایم بهترین گزینه موجود انتخاب شود.

درباره تخصیص تسهیلات به باشگاه‌ها توضیح دهید؟

اعتباری برای پرداخت وام به باشگاه‌ها نداریم. اما هر باشگاه برای بانک معرفی نامه خواسته داده‌ایم. گاهی مانند سال گذشته سهمیه‌ای از طرف اداره کل به ما تعلق می‌گیرد. با مشورت امور باشگاه‌ها و اولویت‌بندی، چند باشگاه که درخواست وام کرده یا نیازمند تجهیز بودند معرفی نمودیم.

سرانه    برنامه

* بخش اول:

برنامه مدونی در بخش جوانان نیست/ بی‌میلی سرمایه‌گذاران خصوصی +تصاویر