به گزارش “دزفول امروز“؛ دومین میزگرد صمیمانه #دزفول_امروز با مسئولین شهرستان دزفول با حضور «عبدالمحمد جرجانی» معاون مدیرکل و رئیس اداره آموزش و پرورش این شهرستان در دفتر پایگاه خبری تحلیلی دزفول امروز برگزار شد.

ابتدا مجری، برنامه را با عرض سلام و خوش آمد به مهمان آغاز کرد و گفت: دزفول امروز صدای مردم است. در این برنامه قصد داریم نظرات مردم را به مسئولین برسانیم. امیدواریم این برنامه به پیشرفت ادارات شهرستان بیانجامد.

جرجانی از کادر برنامه تشکر کرده و برگزاری چنین برنامه هایی را در شهرستان لازم دانست.

سپس سوالات برنامه که طی فراخوان قبلی از مردم گرفته شده مطرح گردید و در ادامه تقدیم مخاطبان می گردد:

لطفا خود را معرفی کرده شرح کوتاهی از سوابقتان به مخاطبان ارائه دهید

سال۱۳۶۸ از تربیت معلم خوزستان فارغ شدم. سال اول در احمد فداله و بعد از آن در گاومیر مدیر-معلم بودم. سپس ۱۳۷۰تا۷۳ مسئول خدمات و پشتیبانی سردشت و تا ۸۱ مسئول پشتیبانی و خدمات شهرستان بودم. سپس تا۸۵ معاون بودجه آمار و تشکیلات آموزش و پرورش دزفول و تا ۱۳۹۰ رئیس امور مالی و حامی ذیحساب شدم. از ۹۰تا ۹۵ معاونت مالی اداری و شخص دوم اداره بودم نهایتا در ۳۱مرداد۹۵ سرپرست و آذر ماه مدیر اداره و معاون مدیرکل شدم.

با توجه به گذشت یک سال از مدیریت شما، دانش آموزان دزفولی در چه سطحی از مهارت های پرورشی هستند؟

با ظرفیت های موجود جایگاه ویژه ای در استان داریم. مثلا اردوگاه شهیدرجایی امسال به عنوان برترین اردوگاه کشور لوح تقدیر گرفت. همچنین اردوگاه شهید قاضی و ورزشگاه شهید ناحی و کانون های پرورش فکری بسیار خوبی داریم. این ظرفیت ها توجه ویژه ای می طلبد. متاسفانه بحران بودجه در کشور دامن گیر آموزش و پرورش است.

اکثر دانش آموزان مستعدمان قشر متوسط هستند که باید آنان را حمایت کنیم. اما حائز رتبه های خوبی هستیم. مانند قران و نهج البلاغه و تفسیر که در صدر کشور قرار گرفتند. اما بدون کمک خیرین و بدون بودجه نمی شود به رتبه مدنظر رسید.

حدود ۱۳۰مدرسه در دزفول نیاز به بازسازی دارد(۱). در این رابطه چه اقدامی کرده اید؟

اداره ما سال۱۳۰۵ تاسیس شده و ۹۱ساله است. ساختمان های زیادی فرسوده اند. کارهایی انجام شد اما کافی نبوده. ساختمان های ما در جنگ فرسوده شده اند. مدرسه ای از سال۱۳۱۵ در سال گذشته تعطیل شد. با کمک خیرین ۱۸شهریور ۳مدرسه مهرشهر، نهال انقلاب و برادران شهروز که تجهیزاتشان تامین شده افتتاح می شود.

۳مدرسه در دست ساخت داریم امیدواریم امسال تکمیل شوند. همچنین ۱۵مدرسه بنیاد برکت و ۵مدرسه هم توسط بنیاد علوی تامین هزینه شده. دبستان ۱۲کلاسه قدس در مدرس توسط بنیاد برکت در حال ساخت است. بعد از این موارد هنوز حدود ۱۰۰مدرسه قدیمی داریم که اعتباری بالغ بر ۲۰۰ملیارد تومان نیاز دارند.

سهم شهرک ها و روستاها از امکانات چیست؟ وضعیت کلی مدارس روستایی را تشریح کنید

۳۲۸واحد آموزشی در شهرستان داریم. ۲۲۰-۲۳۰واحد در مناطق تابعه اند. برای میانرود و شهر امام و سایر بخش ها مدرسه ۱۲کلاسه مصوب شده که بیشتر مقاطع ابتدایی هستند. حدود ۷۰۰نیروی متخصص کمبود داریم.

سعی کردیم امکانات را به سمت مناطق محروم ببریم. سال گذشته ۵۰۰میلیون تومان تجهیزات سرمایشی و ابزار هوشمند توسط نماینده از وزارتخانه گرفته شد. اما جواب گوی ۲-۳هزار کلاس شهرستان نیست.

من نگاه ویژه به مناطق محروم دارم. اما دستمان خالی است و بیش از ۹۹%بودجه صرف حقوق می شود. امیدواریم در دولت جدید نگاه ویژه ای به آموزش و پرورش شود. چرا که سازمان بسیار بزرگیست و بالغ بر ۱٫۷۵۰٫۰۰۰نفر پرسنل شاغل و بازنشسته دارد.

چند مدرسه استثنایی در شهرستان داریم و امکانات آنان چگونه است؟

۳مدرسه داریم. مدیریتشان در اختیار اداره آموزش و پرورش استثنایی استان خوزستان است و زیرمجموعه اداره آموزش و پرورش دزفول نیستند.

این دانش آموزان سال های اخیر به دلیل تغییرات ژنتیکی در حال زیاد شدن هستند. اوتیسم که یک درجه بالاتر از بیش فعالیست در حال شیوع است. این جز از چالش های مهم پیش رو در ۴-۵سال آینده آموزش در تمام دنیا از جمله دزفول خواهد بود. آنان در برخی موارد استعدادهای ویژه ای دارند. در سوئد متوجه شدند آنان بهترین برنامه نویسان رایانه ای هستند. ما درصدد ساخت یک مدرسه ویژه اوتیسم در دزفول هستیم.

 

پاورقی:۱- http://www.irna.ir/fa/News/82610963

 

لحظه نگاری و حواشی:

دومین میزگرد صمیمانه #دزفول_امروزی با مسئولین به طعم آموزش و پرورش +تصاویر

گالری تصاویر:

میزگرد صمیمانه #دزفول_امروزی با رئیس اداره آموزش و پرورش