به گزارش”دزفول امروز”علیرضا شیرین صحرایی رئیس نهضت سوادآموزی دزفول در نشست خبری سه شنبه ۱۳۹۶٫۰۶٫۱۳ به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با بی سوادی شرکت کرده ضمن گزارش عملکرد نهضت از جمله شناسایی والدین بی سواد و به سوالات خبرنگاران شهرستان پاسخ داد.

وی گفت در خصوص شناسایی افراد بی سواد گفت: با هماهنگی مدیران مدارس مقرر شده هنگام ثبت نام دانش آموزان وضعیت سواد والدین نیز مشخص شود تا والدین بی سواد شناسایی و برای آموزش آنها اقدام شود.

وی اظهارکرد: در سال های گذشته ۳۰۰۰نفر از والدین بی سواد دزفول شناسایی شدند که آموزش آنان آغاز شد. از این تعداد ۱۵۵۰نفر بی سواد باقی مانده اند. ۱۱۰۰نفر مرد و بقیه زن هستند.

شیرین صحرایی گفت: مقرر شد کارگران بی سواد شهرداری به نهضت معرفی شوند. پارسال فقط شهرداری مرکزی ۳نفر بی سواد معرفی کرد که زیر پوشش قرار گرفت. دیگر شهرداری ها به دلیل اینکه کارگران حجمی زیر نظر بخش خصوصی هستند همکاری نکردند. پیشنهاد می شود شهرداری دزفول هنگام قرارداد با بخش خصوصی این موضوع را مطرح و آنها را موظف به معرفی بی سوادان کند.

رئیس نهضت سوادآموزی دزفول ادامه داد: اکنون همه امکانات برای سوادآموزی فراهم و کلیه آموزش ها رایگان است. حتی برای تشویق مبالغی به سوادآموزان پرداخت می شود. ولی هنوز بسیاری  از بی سوادان تمایلی به سوادآموزی نشان نمی دهد.

وی شغل های کاذب، بی اهمیتی سواد بین خانواده های بی سواد و کودکان کار را از دیگر عوامل بی رغبتی افراد دانست و گفت: متاسفانه پنج منطقه روستای سنجر، کوی مدرس، ولی آباد، روستای اسلام آباد، شهرک زراعی، روستای انجیرک و کوی پیام نور در دزفول از بیشترین آمار بی سوادی برخوردارند. علت این امر مهاجرت های فراوان این مناطق است.

وی بیان داشت: بیشترین توزیع بی سوادی در بخش مرکزی دزفول و کمترین آمار مربوط به بخش چغامیش است.

وی گفت: در مناطق شهری علاوه بر این، بافت قدیم و مناطق حاشیه شهر دزفول نیز آمار بی سوادی بالایی دارند.

رئیس نهضت سوادآموزی دزفول نخستین اقدام در جهت سوادآموزی را تبلیغ عنوان کرد و افزود: ایجاد مراکز یادگیری محلی برای حرفه آموزی و آموزش مهارت های زندگی نقش مهمی در تشویق افراد دارد. امسال مرکز یادگیری محلی در دبستان ایمان راه اندازی می شود تا فرد به تناسب نیاز خود به آموزش های مختلف روی آورد.

وی به تحقق ۸۰درصدی سهمیه سوادآموزی در دزفول اشاره کرد و گفت: پارسال ۱۷۴۰بی سواد زیر پوشش قرار گرفتند. از این تعداد ۸۸۱نفر دوره اول، ۷۲۴نفر دوره دوم و ۲۳۵نفر نیز  در دوره تحکیم سوادآموزی آموزش دیدند.

وی اظهار امیدواری کرد امسال نیز در دوره های پایه و انتقال سوادآموزی ۱۲۰۰نفر آموزش ببینند. ضمن این که سهم شهرستان دزفول برای دوره های غیرحضوری ۳۰۰نفر تعیین شده است.

وی گفت: تعداد آموزش دهنده های سوادآموزی در سال تحصیلی جدید ۲۵۰زن و ۳۰مرد هستند. آقایان تمایل کمتری برای آموزش نشان می دهند.

رئیس نهضت سوادآموزی دزفول در خصوص آموزش سوادآموزی در زندان نیز گفت: پارسال قرار بود مرکز یادگیری محلی در زندان برگزار شود. ولی به دلیل متغیر بودن زمان زندانی افراد این مرکز راه اندازی نشد. اما ۲کلاس سوادآموزی دوره انتقال و یک کلاس دوره پایه برای زندانیان دزفول برگزار شد. امسال در نظر داریم تعداد کلاس های سوادآموزی در زندان بیشتر شود.

شیرین صحرایی در خصوص آموزش افراد معلول گفت: معلولان جسمی در سنین تحصیل در مدارس خاص تحصیل می کنند. معلولان جسمی رده سنی ۱۰تا۴۹ سال می توانند از آموزش سوادآموزی در منزل بهره مند شوند که در این بخش نیز پارسال ۲نفر از معلولان جسمی دزفول زیر پوشش آموزش های سوادآموزی قرار گرفتند.