به گزارش “دزفول امروز“، آیین کلنگ زنی و افتتاح سه پروژه ی اقتصادی و تولیدی امروز پنج شنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۶ در شهرستان دزفول برگزار شد.

در آیین افتتاح و کلنگ زنی این پروژه ها معاونت وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، استاندار خوزستان و مسئولین ارشد شهرستان دزفول حضور به هم رساندند.

نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۲۰ مگا واتی اولین پروژه ای بود که با حضور مسئولان حاضر در برنامه مورد کلنگ زنی و تجهیز قرار گرفت.

میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در این نیروگاه اعتباری معادل ۲۶ هزار میلیارد ریال از محل فاینانس ساچه ی کشور ایتالیا و آورده ی شرکاست.

ظرفیت اشتغال و به کار گیری نیرو در این نیروگاه که ظرف مدت سه سال ساخته شده و به مرحله ی تولید خواهد رسید، ۸۰۰ نفر خواهد بود.

در این نیروگاه دو واحد گازی کلاس F هر کدام به ظرفیت ۳۰۵ مگاوات همراه یک واحد بخار با ظرفیت ۳۰۰ مگاوات و راندمان کلی ۵۸ درصد سیستم خنک کننده ی نوع ACC قرار دارد.

همچنین در ادامه ی مشخصات فنی طرح نیروگاه سیکل ترکیبی باید به سوخت اصلی گاز طبیعی و سوخت پشتیبان گازوئیل اشاره کنیم.

محل ساخت پروژه ی فوق در مجاورت شهر حمزه واقع در دهستان ماهوربرنجی بخش سردشت دزفول و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان می باشد.

سرمایه گذار پروژه شرکت سرمایه گذاری «برق و انرژی غدیر و شرکا» و سرمایه پذیر آن، شرکت مادر تخصصی «نیروی برق حرارتی» بوده و شرکت «برق انرژی پاینده ی جم» شرکت پروژه را عهده دار است.

گفتنی است بیش از شش ماه پیش و در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ با وجود اعلام قبلی و حضور مسئولین ارشد شهرستان و خبرنگارانی که آماده ی زدن کلنگ احداث این نیروگاه بودند، آیین کلنگ زنی لغو گردید و به فرصت دیگری (که امروز محقق شد) موکول گردید.

اطلاعات بیشتر در مورد نافرجام ماندن آیین کلنگ زنی و تعویق شش ماه ی پروژه ی فوق را در این لینک بخوانید: (از ۳پروژه موعود تنها یکی در دزفول کلنگ خورد +مشخصات و تصاویر).

نماینده ی مردم شهرستان دزفول در مجلس شورای اسلامی در این آیین ابراز داشت: استان خوزستان در زمینه ی تولید برق کشورمان پیشرو است.

عباس پاپی زاده با اشاره به لغو برنامه ی کلنگ زنی قبلی این پروژه تاکید کرد: انتظار می رود ساخت و بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی با سرعت خوبی پیش برود.

استاندار خوزستان نیز با اشاره به پیشرفت های شهرستان دزفول و شهرهای شمالی استان خوزستان، برق را زیرساخت توسعه عنوان کرد.

غلامرضا شریعتی ابراز امیدواری کرد: با ساخت این نیروگاه زمینه ی پیشرفت هر چه بیشتر صنایع در شهرستان دزفول فراهم گردد.

البته کلنگ زنی همزمان چهار نیروگاه تجدید پذیر خورشیدی در مناطق محروم با حمایت ها و پیگیری های بخش دولتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان چهار میلیارد و پانصد میلیون تومانی هم در آیین کلنگ زنی امروز مد نظر بود.

دومین پروژه ای که مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت دامداری ۲۰۰۰ راسی گوشتی کیانی بود که در مجتمع کشاورزی و دامپروری شهدای کیانی واقع شده است.

این پروژه ی تولیدی پرورش دام با سرمایه گذاری سه میلیارد تومانی به بهره برداری رسیده و اشتغال ۲۰ نفر را به همراه داشت.

در مجتمع دام پروری کیانی دام از نوع گوسفند با نژاد مرغوب پرورش داده می شود و به تولید شیر، پشم و گوشت می پردازد.

شایان ذکر است که فرماندار ویژه ی شهرستان دزفول پروژه های اقتصادی یاد شده را با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت و پیگیری مسئولین اعلام نمود.

 

 

تصاویر اختصاصی خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی دزفول امروز از آیین کلنگ زنی و بهره برداری پروژه های یاد شده را در ادامه با هم مشاهده می کنیم.

  کلنگ

گزارش تصویری کامل را در لینک های زیر ببینید.

کلنگ ساخت نیروگاه ۹۲۰مگاواتی برق دزفول زمین خورد

دامداری ۲۰۰۰راسی کیانی افتتاح شد