به گزارش “دزفول امروز“، روابط عمومی نهاد امامت جمعه شهرستان دزفول در گفتگو با خبرنگار دزفول امروز از اعطای سومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه امام جمعه موقت این شهرستان خبر داد.

این روابط عمومی اعلام داشت: در مراسم اختتامیه چهارمین کنگره بین‌‌المللی علوم انسانی اسلامی سومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به این عالم برجسته شهرستان دزفول بعنوان نظریه‌پرداز برجسته فلسفه اعطا شد.

بنا بر اعلام دبیرخانه دائمی کنگره بین‌‌المللی علوم انسانی اسلامی، طی مراسم فوق که در قم برگزار شد سومین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به سه برگزیده اهدا گردید.

طی آیین فوق اساتیدی که در زمینه علوم انسانی اسلامی فعالیت چشمگیری داشته‌اند، عنوان برگزیدگی این جایزه جهانی را به دست آوردند.

در این بین خسروپناه، در رشته فلسفه علوم انسانی اسلامی به دلیل ترویج گفتمان علوم انسانی اسلامی و تألیف آثار علمی مفید و ممتاز در زمینه فلسفه علوم انسانیِ اسلامی سومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی را کسب کرد.

یادآور می‌‌شود، این مراسم با حضور حجت‌‌الاسلام رضا غلامی، رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره، آیت‌‌الله رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عطاء‌الله رفیعی آتانی، دبیر علمی کنگره و جمعی از اهالی فرهنگ و استادان علوم انسانی در مدرسه امام موسی کاظم(ع) قم تشکیل شد.

معرفی‌نامه*

خسروپناه بهمن۱۳۴۵ در شهرستان دزفول، چشم به جهان گشود. دروس حوزوی را در کنار دروس متوسطه (رشته تجربی) در سال۱۳۶۲ آغاز کرد و بمدت شش سال در سال ۱۳۶۸شمسی در مقطع سطح سوم حوزه علمیه فارغ‌ التحصیل گردید.

این استاد برجسته در سال ۱۳۶۸ دروس خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم آغاز کرد و ۱۲سال از محضر استادانی همچون آیات‌ عظام وحیدخراسانی، فاضل لنکرانی، جعفر سبحانی و ناصر مکارم شیرازی در حوزه علمیه قم بهره برد. تحصیل دروس تخصصی کلام اسلامی را کنار دروس خارج فقه و اصول در ۱۳۷۰شمسی آغاز کرده و سال۱۳۷۴ در مقطع دکترای کلام اسلامی با رتبه اول از مؤسسه امام صادق(ع) فارغ‌التحصیل شد و پایان‌نامه خود را بعنوان انتظارات بشر از دین تدوین کرد.

وی سال۱۳۷۵ توسط آیت الله مدرسیان در دروس فقه و اصول، اجازه اجتهاد و نقل حدیث گرفت و از سال۱۳۹۴ به رتبه استاد تمامی دست یافت و اینک از چندین استاد مشهور فقه و اصول حوزه علمیه قم، اجازه اجتهاد و روایی دارد.

نظریه‌ها و دیدگاه‌های اختصاصی استاد خسروپناه:۱-نظریه فلسفه فلسفه اسلامی که در هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی به عنوان نوآوری پذیرفته شد. ۲-نظریه دیدبانی ۳-نظریه حکمت خودی و تغییر موضوع فلسفه به وجود انضمامی انسان ۴-رئالیسم شبکه‌ای و تئوری بداهت نظام‌مند کارآمد ۵-الگوی حکمی- اجتهادی و روش‌شناسی حکمی- اجتهادی ۶-نظریه فرایندی از مبانی تا نظام‌های عینی.

مهمترین دغدغه‌های فکری و فلسفی و فقهی استاد خسروپناه در دو حوزه مشخص می‌شود: اول، جریان شناسی فکری ایران و جهان اسلام و دوم، اسلامی‌سازی علوم انسانی و به تبع آن، نظام‌سازی فقه اسلامی.

از مهم‌ترین آثار وی در حوزه علوم انسانی اسلامی می‌توان به کتاب‌های «فلسفه علوم اجتماعی»، «در جستجوی علوم انسانی اسلامی» و فلسفه علوم انسانی (بنیادهای نظری)، انسان‌شناسی اسلامی، روش شناسی علوم اجتماعی، منظومه فکری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، منظومه فکری امام خمینی(ره) اشاره کرد.

شایان ذکر است که ارائه تحلیل‌های تخصصی خسروپناه در تریبون نمازجمعه شهرستان دزفول از شرایط کشوری و منطقه‌ای مورد استقبال جوانان و عموم مردم این شهرستان قرار می‌گیرد.

جایزه

*: مهر

معرفی‌نامه کامل: زیست‌نامه علمی استاد عبدالحسین خسروپناه