به گزارش “دزفول امروز“، برای اولین بار در سطح شهرستان دزفول، جشن برداشت محصول برنج از شالیزارهای این شهرستان برگزار می گردد.

روابط عمومی فرمانداری ویژه ی شهرستان دزفول ضمن بیان موضوع فوق ابراز داشت: فرماندار ویژه ی این شهرستان بعد از ظهر روز گذشته دوشنبه اول آبان ماه ۱۳۹۶ از روند برداشت برنج و مراکز خرید و شالی کوبی های بخش چغامیش بازدید کرد.

حبیب اله آصفی در این بازدید ضمن خرسندی از کشت صورت گرفته ابراز داشت: خوشبختانه امسال بیش از پنج هزار هکتار از زمین های بخش چغامیش شهرستان دزفول به زیر کشت محصول برنج رفته است‌.

فرماندار ویژه ی شهرستان دزفول در ادامه ی توضیحاتش اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام شده برای اولین بار جشن برداشت برنج را در تاریخ هفتم آبان ماه ۱۳۹۶ در بخش چغامیش این شهرستان برگزار می گردد.

وی وعده داد: مقرر شده است مجوزها و تسهیلات بانکی مورد نیاز برای احداث سیلوهای مجهز و کارخانه ی برنج منطقه ی عجیرب بخش چغامیش از سوی فرمانداری ویژه ی شهرستان دزفول تا حصول نتیجه پیگیری شود.

فرماندار ویژه ی شهرستان دزفول در پایان سخنان خود اضافه کرد: با حمایت های بخش دولتی، امسال برای نخستین بار برنج منطقه ی چغامیش با نشان تجاری (برند) شهرستان دزفول به بازار عرضه خواهد شد.

شایان ذکر است تا پیش از این برنج تولیدی شهرستان دزفول با نشان تجاری دیگر شهرستان های استان خوزستان به بازار مصرف عرضه می گردید که با اقدامات صورت گرفته بناست مسئولین از ادامه ی این روند اشتباه جلوگیری کنند.

گفتگو با یکی از کشاورزان منطقه

در ادامه خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی دزفول امروز گفتگویی با یکی از کشاورزان شالی کار منطقه ی عجیرب بخش چغامیش انجام داد و مشکلات کشت برنج در این منطقه ی اقماری شهرستان دزفول را از او جویا شد.

حسن پروره به خبرنگار ما گفت: با توجه به این که منطقه بین دو رودخانه دز و لوره (به زبان محلی شوره) واقع شده زمین های کشاورزی مان از رودخانه های عجیرب تامین آب می شوند.

دهیار و عضو هیات مدیره ی شرکت تعاونی دهیاران بخش چغامیش وجود آب را نعمتی خدادادی برای منطقه ی عجیرب بخش چغامیش شهرستان دزفول دانست.

این کشاورز چغامیشی ادامه داد: خوشبختانه چنانچه کشاورزی با کمبود آب مواجه شود می تواند آب اضافه ی موجود در زهکش های زمین را به وسیله ی موتور آب به زمین باز گرداند.

مشکلات کشاورزان منطقه

وی از مسئولین شهرستان دزفول خواست: از مسئولین می خواهیم مجوز نصب پمپ برقی را به کشاورزان بدهند تا هزینه ی هنگفتی بابت سوخت و تعمیر موتورهای دیزلی پرداخت نکنیم.

پروره ادامه داد: درخواست دیگری که داریم این است که قبل از کشت شلتوک در خرداد ماه، کلاسی آموزشی توسط مرکز خدمات کشاورزی عجیرب برای کشاورزان برگزار شود.

دهیار و عضو هیات مدیره ی شرکت تعاونی دهیاران بخش چغامیش علت این درخواست را این گونه توضیح داد: امسال کشاورزان عزیز بدون هیچ معلوماتی قبل از کشت نوعی سم به نام ترفلن در خاک استفاده کردند که باعث ضرر و زیان منطقه شد.

این کشاورز چغامیشی یکی دیگر از مشکلات کشاورزان منطقه را تامین سنتی بذر شلتوک توسط کشاورزان عنوان کرد که متاسفانه بعضی فروشندگان بذر را توسط دستگاه خشک کن خشک می کنند و در هنگام کشت اکثر این بذرها سبز نمی شود.

وی درخواست کرد: چنانچه امکان دارد بذر شلتوک توسط مرکز خدمات کشاورزی عجیرب بوجاری شده و به کشاورزان منطقه واگذار گردد.

پروره در توضیح زمین های زیر کشت خود توضیح داد: بنده همراه برادرم که عضو شورای بخش می باشد ۲۳ هکتار کشت کردیم که ۱۰ هکتار آن متاسفانه به دلیل استفاده از سم ترفلن در خاک عمل نیامد و مابقی زمین بهترین شلتوک را ثمر داد.

جشنواره ی برنج چغامیش

دهیار و عضو هیات مدیره ی شرکت تعاونی دهیاران بخش چغامیش با اعلام برگزاری جشنواره ی برنج چغامیش طی آبان ماه تصریح کرد: هدف ما از این جشنواره ترغیب کشاورزان به اشتغال زایی و بالا بردن سطح کشت شلتوک می باشد.

این کشاورز چغامیشی در پایان گفت: همچنین می خواهیم ضمن معرفی توانمندی های بخش چغامیش در اتحاد و همدلی بین مردم و مسئولین و اطمینان بخشی و روحیه دادن به کشاورزان نقش آفرین باشیم.

در پایان تصاویر بازدید فرماندار دزفول از شالیزارها، مراکز خرید و شالی کوبی های بخش چغامیش را مشاهده می کنیم.

جشن