به گزارش “دزفول امروز” به نقل از نسیم شوش، آیت‌الله محسن حیدری ۱۳آبان۹۶ در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی با گرامی‌داشت روز دانش آموز و اشاره به جلوه‌های مختلف مبارزه با استکبار جهانی و تاکید بر مبارزه با آن به اسارت ظرفیت های اقتصادی استان خوزستان اشاره و اظهار کرد: خوزستان به‌واسطه ظرفیت های بالای خود نیاز به توسعه دارد و لازم است از این ظرفیت ها به بهترین نحو استفاده شود.

وی با اشاره به پیشرفت‌های بسیار خوب بندر امام خمینی(ره) افزود: متاسفانه عدم به‌کارگیری نیروهای بومی در طرح‌های استان به یک مشکل در زمینه بیکاری تبدیل شده است.

نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: با وجود تمام ظرفیت های استان خورستان این استان در اسارت ریزگردها، طرح‌های انتقال آب و… است و جوانان آن از بیکاری در رنج هستند.

آیت‌الله حیدری از اداره کل راه و شهرسازی استان خواست عنایت ویژه‌ای به بندر امام خمینی(ره) داشته باشد.

*وزارت نیرو ظرفیت های خوزستان را فلج کرده است

آیت‌الله حیدری با بیان این موضوع که وزارت نیرو باید سیاست‌های غلط و نگاه بخشی خود را تغییر دهد ادامه داد: وزارت نیرو خوزستان را فلج کرده است و با ادامه این روند وضعیت بدتر خواهد شد.

امام جمعه موقت اهواز اظهار کرد: پیروزی نیروهای مقاومت لبنان بر رژیم صهیونیستی و موفقیت‌های ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه بازتاب مقاومت اسلامی ایران است. مبارزه با استکبار جلوه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد که تفکیک ناپذیرند.

او گفت: مبارزه با استکبار فقط در شعار نیست، نمی‌توان ادعای مبارزه با استکبار جهانی داشت اما از نظر اقتصادی وابسته به اجنبی باشیم، از نظر فرهنگی ریزه خوار سفره غرب باشیم، باید همه‌جانبه در راستای استقلال کشور قدم برداریم.

آیت‌الله حیدری افزود: گام‌های بلندی برای ایجاد استقلال اقتصادی برداشته شده است اما هنوز ابتدای راه هستیم، برای استقلال اقتصادی، ایجاد زیرساخت‌های مناسب مهم‌ترین مساله است. خوزستان استعدادهای فراوانی دارد، اما زیرساخت‌ برای شکوفایی کافی نیست و اگر به زیرساخت‌ها  عنایت ویژه شود موجب خیر و برکت نه فقط برای خوزستان، بلکه برای کل کشور خواهد شد.

*رسیدگی به نیازها و ظرفیت های خوزستان رسیدگی به کل کشور است

وی گفت: درباره بندر امام خمینی باید بگویم سازمان بنادر به محیط پیرامونی خود بیشتر توجه کند، اولویت اشتغال را بر نیروهای بومی بگزارد. نرخ بیکاری اطراف این بندر و صنایع بزرگ آن دوبرابر میانگین کشوری است، می‌دانیم که ایرادات استخدام در کشور به مدیریت مرکزی برمی‌گردد اما مدیران استانی باید توجه کنند به مردم منطقه جفا نشود.

وی اظهار داشت: رسیدگی به خوزستان رسیدگی به کل کشور است. ۸۵ درصد نفت کشور در خوزستان تولید می‌شود، پس باید توجه ویژه‌ای به این استان شود، بندر امام خمینی(ره) صنایع بزرگ و متعدد پتروشیمی دارد، ۱۰۰درصد مدیران آنها پروازی و ۸۰درصد مدیران میانی آنها غیربومی هستند که حتی نیروهای خدماتی را هم از استان‌های دیگر استخدام کرده‌اند.

وی تصریح کرد: آب، خاک و هوایی را که خداوند برای خوزستان مقدر کرده است، تا خوزستان جلگه‌ای حاصل‌خیز برای کل کشور باشد، درحالی که بعضی از مدیران مرکز نشین نگاهی بخشی دارند و منافع خوزستان را جدای از منافع ملی می بینند و این کاری اشتباه است و برای درنظر گرفتن منافع کشور ابتدا باید به خوزستان فکر کنید.

* ۶۰۰هزار هکتار کانون فعال ایجاد ریزگردها از نتایج این سیاست‌های غلط و نابه‌جا است

آیت‌الله حیدری افزود: از رهگذر این سیاست‌های غلط به خوزستان جفا شده، آب‌های خدادادی این منطقه، را به جاهای دیگر منتقل کرده‌اند، که ۶۰۰هزار هکتار کانون فعال ایجاد ریزگردها یکی از نتایج این سیاست‌های غلط و نابه‌جا است.

وی بیان کرد:‌وزارت نیرو خوزستان را فلج کرده است، ۴۰۰هزار نخل شادگان بر اثر این بی آبی از بین رفته است، مردم آن مناطق به حاشیه شهرها مهاجرت کرده‌اند، البته خواب‌های آنها برای خوزستان تمامی ندارد، خواب جدیدی برای خوزستان دیده‌اند که وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.

آیت‌الله حیدری خاطرنشان کرد: از ۱۸میلیارد متر مکعب آب مورد نیاز حوزه آب‌ریز کارون و دز فقط ۸میلیارد مصوب کرده‌اند، کرخه را از بین خواهند برد و فقط ۱۵درصد از آب مورد نیازش را برایش مصوب کرده‌اند در حوزه آبریز هندیجان یک سوم نیاز آبی منطقه برایشان در نظر گفته شده است.

وی عنوان کرد:  فاجعه درحال ایجاد است، این موارد خوزستان را پر از ناراضی خواهد کرد که ممکن است این نارضایتی‌ها و فاجعه‌ها سبب بهره‌برداری اجانب شود. امیدواریم در وزارت راه و شهرسازی و به ویژه سازمان بنادر و کشتیرانی این نگاه بخشی وجود نداشته باشد.

وی در پایان ضمن تشکر از زحمات عبداللهی مدیرکل اسبق سازمان بنادر و کشتیرانی استان خوزستان، از خداوند برای مدیرکل جدید توفیق خدمت به مردم و پیشرفت روز افزون مسألت کرد.