به گزارش “دزفول امروز” عاشورا حماسه عظیم تاریخ سال‌هاست دل‌های جهانیان را تسخیر کرده و در وصف این حادثه جانکاه مرثیه‌ها می‌سرایند. مگر دل می‌تواند صبوری کند؟ باید فریاد زند تا همه عالم مکتب حسین(ع) را شناخته و سرمشق گیرند و چه کسی بهتر از پیرغلام های موسپید کرده‌ این وادی می‌تواند برایمان از عشق و شور حسینی بگوید.

سعادت پیرغلامی اهل‌بیت

پای صحبت پیرغلام محبوب شهرمان حاج “عبدالرحیم شهروزیان” نشسته‌ایم، کسی که از کودکی در رثای اباعبدالله نوحه سر می‌دهد و ۶۲سال است وارد این حوزه شده.

-پدر و عمویم مداح بودند، گاهی عمو منزلمان می‌آمد و زیر لب نوحه می‌خواند، گوش می‌کردم و حفظ می‌شدم. اربعین هیئت‌مان سمت شوش می‌رفت و چند مداح داشت که از همه کوچکتر بودم. تمام مسیر نوحه می‌خواندم چون از همه جوان‌تر بودم و صدای رساتری داشتم.

“حاجی” پیرغلام مطرح دزفولی ۷۸ساله است و سال۹۱ بخاطر فعالیتهای متعددش بعنوان پیرغلام برتر کشور تجلیل شد. می‌گوید چند نفر از دزفول بودیم که با گروهی از تهران بسوی اردبیل محل برگزاری همایش رفتیم.

اینکه صدای حاجی با گذشت سال‌ها هنوز محکم و رساست توفیق کمی نیست راز ماندگاری صدایش را پرسیدیم و او از سفر حج برایمان گفت: سال۶۵ به حج رفتم از خدا خواستم تا پایان عمر بتوانم در این راه بخوانم و حالا شکرخدا تا کنون موفق بوده‌ام البته تشویق‌های عمویم هم بی‌تاثیر نبود.

او از دزفول و ویزگی‌های منحصر بفردش هم حرف زد: در دزفول مجتهدین زیادی زندگی می‌کردند. از قدیم تا کنون همیشه عزادارای محرم در این شهر باشکوه بوده. محرم و صفر روضه‌های زیادی در شهر و خانه‌ها برپا می‌شود و دزفول از این نظر خاص و متفاوت است. زمان رضاخان عزاداری ممنوع بود روز عاشورا مردم دزفول باز به خیابان‌ها آمده، با نیروهای امنیتی درگیر شده و به زندان می‌رفتند اما اجازه ندادند یک روز عزاداری امام حسین(ع) ترک شود.

ماجرای جالب عزاداری در زمان رضاشاه

-فردی به زیبایی تار می‌نواخت یک روز روضه داشت. بخاطر کثرت ماموران و جاسوسان چند نفر در کوچه گماشته به مداح گفت برو روضه بخوان اگر اشاره دادم از منبر پایین بیا و عبایت را به من بده. ماموران رسیدند، ملا پایین آمده عبایش را به بانی داد، سریعا پوشید و با تارش به منبر رفت. بین نیروهای پهلوی هم افراد معتقدی پیدا می‌شد. رییس شهربانی دید فردی بالای منبر تار می‌نوازد شدیدا از این ظلم و بی‌احترامی متاثر شد و گفت: ببینید کجا رسیده‌ایم، در مجلس روضه بالای منبر تار می‌زنند. هرچند رییس شهربانی فهمیده بود که این کار با برنامه بوده، اما از بانی خواست به روضه‌اش ادامه دهد و قول داد اجازه ندهد کسی مزاحمشان گردد.

کربلای دزفول!

-مردم تا پای جانشان می‌ایستادند و روز عاشورا عزاداری می‌کردند. حتی بزرگی تعریف می‌کرد چند نفر به کربلا می‌رفتند، از قضا تعدادی هم از روبرو می‌آمدند که مقصدشان دزفول بود، از آنان پرسیدند چرا برای عزاداری به دزفول می‌روید؟ پاسخ دادند: کربلای ما دزفول است. به عبارتی عزاداری در دزفول حتی از کربلا هم وسیع‌تر و باشکوه‌تر برگزار می‌شد. واقعا دزفول حسینیه‌ای بزرگ است!

حاجی یکی از فعال‌ترین مداحان دزفول است و اعتقاد زیادی به این شور حسینی دارد. می‌گفت: مراسم عزای امام حسین(ع) هر ساله باید باقدرت و به زیبایی برگزار شود و یاد امام و شرح حال دلاورمردی‌هایش سر زبان‌ها باشد تا مبادا اتفاقی که سر غدیر آمد دوباره تکرار شود.

شفا یافتن به دست اهل‌بیت

-من تراشکارم ۲روز به محرم مانده و در کارگاه مشغول بودم ناگهان دچار حادثه شده و شدیدا آسیب دیدم. سریع مرا به بیمارستان رساندند، تصمیم گرفتند جراحی شوم. از قضا پروفسوری مشهدی به دزفول آمده بود و قرار شد مرا معاینه کند. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد اما در آن دقایق حال عجیبی به من دست داد و حس می‌کردم امام حسین(ع) در کنارم است. شروع کردم با امام صحبت کردن از ایشان خواستم حالم بهبود یابد. خاطرم هست می‌گفتم: یا حسین(ع) محرم نزدیک است و هیئت ما نوحه‌خوانی جز من ندارد کمک کن روی تخت بیمارستان نمانم.

-هنوز حرفم تمام نشده بود حس کردم دیگر دردی ندارم. پروفسور بالای سرم آمد، چند بار معاینه‌ام کرد و گفت: ضربه محکمی خورده‌ای و خونریزی شدیدی داشتی اما نمی‌دانم چه شده که خونریزی‌ات بند آمده. آن شب در بیمارستان ماندم، روز بعد پروفسور مجددا معاینه‌ام کرد خیلی متعجب بود وقتی وضعیت فعلی‌ام را با عکسی که از من گرفته بود مقایسه می‌کرد اصلا با هم جور در نمی‌آمد. نهایتا از من پرسید شما چه کاره‌ای؟ وقتی فهمید مداح امام حسینم ناگهان چند بار پشت سرهم گفت: پس بگو! و التماس دعا خواست.

پیرغلام

سخن آخر

-پیرغلام ۷۸ساله دزفولی در حالی از امام حسین(ع) حرف می‌زند که او را باگوشت و پوست و استخوان خود درک کرده. خودش می‌گوید: شب اول محرم که می‌شود انگار تب می‌کنم در تمام وجودم حرارت عجیبی می‌پیچد.
الحق و الانصاف این شوق ستودنیست. خداوند این پیرغلام و تمام خادمان اباعبدالله(ع) را حفظ کند؛ ان‌شاءالله.
  چند مداحی بیاد ماندنی حاجی:

گفتگو:مریم امیدیان، دزفول امروز