اخبار ویژه » اقتصادی » ایران » ایران و جهان » تیتر یک » دزفول » گفتگو
کد خبر : 344814
جمعه - ۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۹
4مین میزگرد مسئولین باحضور رییس اداره صنعت-1:

ضرورت هدایت ذخایر بانکی کلان دزفولی‌ها به تولید +تصاویر

ضرورت هدایت ذخایر بانکی کلان دزفولی‌ها به تولید +تصاویر

به گزارش “دزفول امروز“، چهارمین میزگرد صمیمانه دزفول امروز با مسئولین شهرستان با حضور مهراب عبدالهی رییس اداره صنعت، معدن و تجارت در دفتر این پایگاه خبری تحلیلی برگزار شد.
ابتدا مجری، ضمن خوش‌آمدگویی گفت: دزفول امروز صدای مردم است. در این برنامه قصد داریم نظرات مردم را به مسئولین برسانیم. امیدواریم این برنامه به پیشرفت ادارات شهرستان بیانجامد.
عبدالهی از کادر جوان و تحول‌خواه برنامه تشکر کرده و برگزاری چنین برنامه‌هایی را جزئ ضرورت های شهرستان دانست.
سپس سوالات برنامه مطرح گردید که بخش اول آن تقدیم شما مخاطبان عزیز می‌شود:

مختصری از سوابق شغلی…

طی ۱۷سال سابقه خدمت در دستگاه‌های اجرایی، دبیر آموزش و پرورش، کارشناس بازرگانی اداره‌کل صنعت خوزستان، ریاست اداره صنعت شهرستان باغملک، مشاور اجرایی مدیرکل در شهرهای شمال خوزستان و ریاست اداره صنعت شهرستان دزفول را در کارنامه دارم.

اطلاعات تکمیلی از ظرفیت‌ های فعلی اداره صنعت، معدن و تجارت دزفول را ارائه فرمایید.

شهرستان ما بیش از ۱۵هزار واحد صنفی با اشتغالی بالغ بر ۳۰هزار نفر دارد. در حوزه صنایع نیز ۳۳۰واحد صنعتی با اشتغالی افزون بر ۵۰۰۰نفر و ۶۰واحد معدنی با اشتغالی بیش از ۱۵۰۰نفر مستقیم ظرفیت فعلی شهرستان است.

ثروت اندوخته شده دزفولی‌ها در بانک بسیار زیاد است. چرا این ثروت به سمت تولید در دزفول هدایت نمی‌شود؟ (با این توضیح که فرماندار دزفول در سال۹۵ طی مصاحبه‌ای سپرده بانکی مردم شهرستان را ۱٫۵برابر بودجه عمرانی کل کشور دانست)

جای خوشحالی دارد که مردم ما فقیر نباشند و از طرفی جای ناراحتی دارد. به عقیده من، مردم اقتصاد را خوب درک می‌کنند و تولید را می شناسند. به خاطر همین موضوع و نیز تحریم‌های ناجوانمردانه سطح ریسک‌پذیری مردم برای کار تولیدی پایین آمده.

بانک‌های ما که عملا در خط تولید نیستند و اگر هم بخواهند تسهیلاتی ارایه دهند از ابتدا به فکر بازگشت ۲برابری آن مبلغند! امروز ۷یا۸واحد تولیدی ما را بانک‌ها مصادره کرده‌اند و هیچ برنامه‌ای برای فعال‌سازی واحدهای تولیدی در دزفول ندارند.

برای ترغیب مردم چه باید کرد؟

ضرورت دارد دستگاه‌های متولی دست به دست هم داده و بانک‌ها هزینه تولید را پایین آورند.
بنابر آماری که نوراله حسن‌زاده ریاست سازمان صنعت معدن و تجارت خوزستان اعلام کرده ۴میلیارد و ۱۳۲میلیون دلار حجم صادرات غیرنفتی کشور از طریق مرزهای خوزستان به کشورهای حوزه خلیج فارس بوده که حکایت از رشد ۲۵درصدی دارد و نشان می‌دهد دولت در این زمینه کار کرده است.

به عقیده بنده مردم دزفول فرهنگ‌دوست و اقتصاد‌ دوست هسند و به محض بسترسازی توسط دولت و دستگاه‌ها، وارد عرصه تولید و سرمایه‌گذاری می‌شوند.

برای انتقال کمبودهای و مشکلات شهرستان به رده‌های استانی که یکی از ضرورت های هر شهرستان است چه پیگیری‌هایی انجام شده؟

ما مشکلات شهرستان در حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت و صادرات را بصورت منظم و دسته‌بندی شده به مرکز استان منعکس کرده‌ایم و پیگیر مسایل هستیم. مثلا در زمینه معدن مشکلات جدی داشتیم که با اجرای طرح «ساماندهی واحدهای معدنی»، امروز معادن ما محصولات خود را با قیمت‌های مصوب استانی عرضه می‌کنند. این درحالی است که پیش‌تر شاهد برداشت‌های غیرمجاز با قیمت‌های پایین‌تر از قیمت مصوب بودیم که تخریب این منابع را بهمراه داشت و مشکلاتی برای شهرستان ایجاد می‌کرد.

ضرورت

گزارش تصویری کامل و حاشیه نگاری:

میزگرد #دزفول_امروزی با رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت