تیتر یک » خوزستان » دزفول » فرهنگی اجتماعی
کد خبر : 345184
پنجشنبه - ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۹
جلسه فرمانداری دزفول:

ساماندهی تفرجگاه‌های استان با حضور مسئولین کشوری

ساماندهی تفرجگاه‌های استان با حضور مسئولین کشوری

به گزراش “دزفول امروز“، دومین نشست ستاد هماهنگی ساماندهی و نظارت بر سواحل و تفرجگاه های استان خوزستان امروز ۹آذر۹۶ با حضور استاندار و جانشین قائم مقام وزیر کشور در سالن جلسات فرمانداری دزفول برگزار شد.

در این جلسه سیدمصطفی میرسلیم رییس فدراسیون غواصی و نجات غریق ایران گفت: پس از انقلاب با توجه به خطرات زیادی که در سواحل شمال کشور وجود داشت تعدادی زیادی غریق داشتیم که با تلاش های صورت گرفته توانستیم تعداد آنان را از ۱۰۰۰نفر در سال به ۱۰۰نفر برسانیم. در طول ۱۰سال گذشته قریب بر ۸۰هزار نفر نجات پیدا کردند. سالانه ۱۵۰نفر در ساحل رودخانه کشور غریق می دهیم.

وی ادامه داد: طبق بررسی انجام شده حدود ۴۵نقطه ساحلی در استان وجود دارد که بیشترین مراجعه مردم را به خود اختصاص داده است. در این خصوص وزارت نیرو باید اعلام امادگی کند در این نقاط ایستگاه احداث شود تا مردم به راحتی استفاده کنند. برای ۴۵نقطه ۱۷۰ایستگاه نیاز است. لازم است فرماندار در این خصوص سرمایه گذار جذب کند. با توجه به اینکه در استان ۱۵۰۰ناجی غریق داریم در صورت کمبود ناجی می توان از ۱۵۰ناجی غریق در کشور استفاده کرد.

میرسلیم به شهرداری توصیه کرد: باید افراد ناجی غریق را به استخدام شهرداری در آوردید.

پس از بحث و گفتگوهای صورت گرفته در این جلسه ستاد هماهنگی ساماندهی مصوبات زیر اتخاذ شد:

شناسایی اماکن ساحلی رودخانه های استان با شرایط مناسب برای استقرار ایستگاه های تفریحی ورزشی، با کارشناسی وزارت نیرو، وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان.

طراحی ایستگاه های ساحلی در برگیرنده خدمات مختلف ایرانگردی از جمله استفاده از امکانات آبی با استقرار دیده بانهای نجات غریق.

جلب سرمایه گذار بخش خصوصی برای احداث تاسیسات مناسب تفرجگاهی و ورزشی با تضمین لازم .

تاسیس یک یا چند نمونه ایستگاه ساحلی معیار الگو از طرف دولت برای راهنمایی سرمایه گذاران بخش خصوصی با حداقل های ضروری.

رسیدگی و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست و وزرات بهداشت برای اطلاع از وضع بهداشت آب رودخانه ها و هشدار به موقع و لازم به مسولان و عموم مردم.

تاسیس سلامت اجتماعی اماکن ساحلی برای ایمن سازی از لحاط انحرافات اجتماعی، با حضور فعال تخصصی نیروی انتظامی یه صورت ایستگاه های ثابت و گشت بنا یه دوره با فراهم آمدن تجهیزات تخصصی لازم.

آمادگی پشتیبانی امدادی برای کمک موثر به مردمی که به خطر غرق شدن و صدمه دیدن قرار می گیرند در اماکن ساحلی با فراهم کردن آمپولانس در نقاط مرزی ضروری از سوی هلال احمر.

آموزش و نطارت بر آمادگی نیروهای واجد صلاحیت برای نجات غریق و استقرار آنها در اماکن ساحلی و تجهیز آنها به امکانات مورد نیاز برای نجات و حیات بخشی با جلب همکاری هلال احمر.

پیش بینی انعقاد قرارداد لازم بین شهرداری و بهره برداران از اماکن ساحلی با مراعات ضوابط و مقررات ابلاغی به ویژه با استخدام نیروهای مشخص واجد صلاحیت.

ساماندهی کردن امور ساحلی استان با پیش بینی بودجه اعتبارات مورد نیاز برای بخشهای دولتی و تضیی ضوابط و معیارهای قانونی لازم اجرا برای بخش خصوصی.

توجه به محترم شمردن حقوق عمومی در آنچه یه مراجعه مردم به اماکن آبی و استفاده از آنها مطرح می شود و رسیدگی تخصصی به تخلفات و جرائم مربوطه با اشراف دادستانی.

نطارت دقیق و اشراف وزارت کشور از طریق فرمانداری های ساحلی بر کلیه امور هماهنگی ساماندهی و مراقبت تفرجگاه های ساحلی با نطارت مستمر بر آن اماکن و برگزاری جلسات هماهنگی بین سازمانی و پیگیری اجرای دقیق مصوبات.

برنامه ریزی و طراحی فعالیت های فرهنگی مناسب برای رشد روحیه ی مردم و جوانان در حین استفاده از اوقات فراغت و تشویق و حمایت مردم نهادهای فرهنگی اجتماعی از سوی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و تبلیغات اسلامی.

پشتیبانی استانداری از اقدامات برنامه ریزی و طراحی و اجرایی ساماندهی سواحل استان با مراعات اولویت های ایلاغی استان از سوی اسانداری با دید تحرک بخشی به اشتغال مولد خدمات مورد نیاز مردم.

9آذر96 دومین نشست ستاد هماهنگی ساماندهی و نظارت بر سواحل و تفرجگاه های استان خوزستان با حضور استاندار و جانشین قائم مقام وزیر کشور در سالن جلسات فرمانداری دزفول